אימוץ כלב מצער בעלי חיים

למה לאמץ כלב מצער בעלי חיים או מעמותות?

אחד הדברים העצובים ביותר שיכולים לקרות לכלב זה ללכת לאיבוד או להינטש על ידי המשפחה שלו.
לעיתים קרובות, כלבים הופכים לחסרי בית כשבעליהם פתאום צריך לעבור לדירה קטנה יותר או למקום מרוחק ואין באפשרותם לקחת את הכלב איתם. זה גם קורה כשהמטפל העיקרי בכלב נפטר ושאר המשפחה מחליטים למסור אותו.

אני לא יודעת מה הסיבה הנפוצה ביותר לנטישה של כלב אבל מה שאני כן יודעת זה שאימוץ כלב שננטש או אבד זה הדבר הכי טוב שאפשר לעשות כאשר רוצים חבר חדש למשפחה.

תמונה של כלבים מגזעים שונים
תמונה של כלבים מגזעים שונים

כידוע יש בארץ עשרות עמותות וארגונים שונים הדואגים לאימוץ כלבים שאין להם בית ומטפלים בהם עד שיאומצו.
הארגונים האלה בדרך כלל מופעלים על ידי מתנדבים שמצילים כלבים נטושים או שעברו התעללות ומטפלים בהם בזמן שמחפשים להם בית.
לעיתים קרובות המתנדבים אף מחזיקים את הכלבים בבתיהם על מנת שלא יצטרכו לגור בכלוב.
אימוץ כלב שמגיע ממשפחת אומנה או בית של אחד המתנדבים הוא אידיאלי כיוון שמי שמתגורר עם הכלב לומד להכיר אותו ויודע מה הוא צריך, מה הוא אוהב וממה הוא מפחד, האם הוא מסתדר עם ילדים, תינוקות, חתולים או כלבים אחרים וכדומה.
לעיתים משפחות אומנה של כלבים אפילו מאלפים אותם אילוף בסיסי בזמן השהות שלהם בבית הזמני.

כלבים שמובאים לעמותות עם ידע מוקדם על חייהם בדרך כלל ימצאו בית ביותר קלות.
בדרך כלל גורים לא מובאים למקלטים, אבל לעומת זאת יש מספר גבוה של כלבים מבוגרים או זקנים שהושארו בעמותות ולמצוא עבורם בית זו משימה מאתגרת ביותר.

בשביל משפחות שרוצות לאמץ כלב שכבר יש לו מושג של מה זה לחיות בבית עם משפחה ויודע פקודות בסיסיות ואף יותר, אימוץ כלב שננטש זו האופציה האידיאלית.

לעיתים קרובות הכלבים האלה מאולפים היטב ויש להם היסטוריה של קשר טוב עם משפחות האומנה. המשפחות האלה עובדות על מנת להפוך את הכלב לחברותי יותר ומתאים למשפחה ובודקים כמובן את ההתאמה לסביבה עם כלב נוסף, חתול או תינוק. מתנדבים שעובדים במקלטים מכירים את הגזעים השונים ואת המאפיינים שלהם, לכן רצוי להתייעץ איתם כשבוחרים בן משפחה חדש.

כלבים בעמותות נמסרים תמורת סל אימוץ כשהם בדרך כלל מעוקרים או מסורסים, עלות האימוץ מעמותה הרבה פעמים זולה יותר מתעריפי העיקור והסירוס שגובים וטרינרים.
כל החיסונים נעשים להם והכלבים אף נבדקים ומטופלים לקרציות, פרעושים, תולעים ומזיקים לפני האימוץ.

כלבים מעמותות לעיתים אוהבים ונקשרים יותר לבני אדם כיוון שחסרה להם תחושה של בית והם רוצים מחייה קבועה עם משפחה קבועה.
הרבה אנשים שאימצו כלבים מעמותות דיווחו שהם מביעים חיבה, נאמנים ומבינים שהם נבחרו לחיות חיים טובים יותר במקום להמשיך את כל חייהם בכלוב.

כפי שציינתי בארץ יש מספר גבוה של עמותות וארגונים המתעסקים באופן בלעדי או בתור תחום אחד מתוך כמה במציאת בתים לכלבים. תנו לחיות לחיות, צער בעלי חיים, SOS לחיות, לב חי ועוד הן הגדולות והידועות מביניהן. בנוסף קיימות גם עמותות יותר קטנות שהחשיפה שלהן לקהל היא בעיקר דרך הפייסבוק.

מה עלות סל אימוץ כלב?

כלב מקבל טיפול וטרינרי
כלב מקבל טיפול וטרינרי

לפי בדיקה שביצעתי עלה כי עלות אימוץ כלב מאחת מהעמותות האלה היא כמה מאות שקלים (בדרך כלל בין 400 ל-800 שח בלבד).
סל אימוץ לכלב כולל בצער בעלי חיים רמת גבעתיים לדוגמא :
חיסוני משושה, חיסון כלבת, זריקה נגד תולעת הפארק, טיפולי תילוע, עיקור או סירוס ושבב אלקטרוני.

העלות של הדברים אם הייתם עושים זאת לבד היתה גבוהה יותר לדוגמא: כלבים: חיסון משובע (שנתי)  180 שח. חיסון כלבת (שנתי וחובה עפ"י חוק) – 95 שח לא כולל לאגרת רישוי. שבב (חד פעמי)  125שח. תולעת הפארק (אחת לשלושה חודשים)- בין 75 ל- 95 שח בהתאם למשקל הכלב. עיקור – 790 שח / סירוס (חד פעמי) – 580 שח.

מה שטוב כשבוחרים באימוץ, זה שאתם לא משלמים על הכלב עצמו אלא על הטיפולים שהוא מקבל על מנת להישאר בריא ולהיכנס לביתכם עם מינימום בעיות בריאותיות ובמצב הטוב ביותר שאפשר, וזה גם מה שחשוב להבין כשנדרש מכם תשלום.

כיום יש דרכים רבות למצוא חבר חדש למשפחה, בין אם זה ממודעה בפייסבוק, הפנינג אימוץ ברחוב קינג ג'ורג' בתל אביב, או אתרי האינטרנט של עמותות כמו אס או אס לחיות לדוגמה, שמאפשרת למחפשים לאמץ להסתכל על כלבים דרך המחשב ואם החליטו לאמץ אחד מהם לבצע את התשלום באתר ולהגיע לאסוף את ההולך על ארבע (או שלוש) מהסניף בו הוא נמצא.

אם אינכם בטוחים לגבי אימוץ כלב או אתם לא מוכנים עדיין לקבל חבר משפחה חדש באופן קבוע אפשר לשקול גם אופציה של אומנה. ככה תלמדו מה זה לחיות עם כלב בבית ועד כמה טוב הוא משתלב בחיי היום יום שלכם, זה ייתן לכם את האפשרות לראות בביתכם כמה כלבים ואיך אתם מסתדרים איתם. ומי יודע, אולי זאת תהיה אהבה ממבט ראשון?

מקווה שמצאתם את המאמר שלי מועיל.
אם יש לכם שאלות לגבי אימוץ מעמותות אשמח אם תכתבו לי בתגובות.

וכמובן אתם מוזמנים להגיע עם המאומץ החדש למתחם חיש חי עליית הנוער 33 גבעתיים במקום חניה חינם ובשפע. במקום תוכלו לראות במו עיניכים את המוצרים ולקבל הסבר מקצועי ומחכים להתחלה נכונה עם החבר החדש.
או תוכלו לדבר איתי או עם מומחיות השרות בטלפון במוקד הזמנות בטלפון 1-700-70-88-88

כתיבת תגובה