מחוסנים??-האם חיסונים לחתול נחוצים בכלל

שלום לכם אוהבי החתולים,

כאן ליאורה מחיש חי, בתקופה האחרונה מעסיק אותי נושא החיסונים חשיבותם ונחיצותם.
אקדים ואומר אני לא וטרינרית בהכשרתי וכל מה שאני כותבת מגיע מתוך ניסיון של למעלה מ-25 שנים למידה וקריאה של מחקרים ומאמרים בנושאים הקשורים בגידול חיית מחמד. במשך השנים הקפדתי לתת לכם כהורים לחתולים את הידע והמידע העדכני על מנת שתוכלו להגיע למסקנות הנכונות לגידול החתול שלכם בבריאות טובה.
בשנים האחרונות אני נתקלת במוקד הייעוץ של חיש חי
במקרים רבים של חתולים וכלבים הסובלים מתופעות לוואי של החיסונים : אלרגיות בעור, הקאות, חולשה,  שילשולים, כאשר התזונה של החתול לא השתנתה באותה התקופה והשוני היחיד הוא חיסון.

פעמים רבות גיליתי קשר ישיר לחיסון והתגובה שבאה בעקבותיה, והפסקת החיסון הפסיקה את התגובה: ההקאות או האלרגיה בעור ועוד. אני לא נגד חיסונים באופן גורף ועיוור אבל כמו כל דבר אני רוצה שתוכלו להיות הורה אחראי ולעשות הטוב ביותר עבור החתול שלכם.

האם חיסונים אינם הכרחיים?

במהלך המחקר שאני עושה בנושא קראתי לאחרונה מאמר של וטרינר אימיונולוג (מומחה למערכת חיסונית) מהמפורסמים והמכובדים בעולם פרופסור רונלד שולץ  שכותרתו חיסונים אינם הכרחיים.

פרופסר רונלד שולץ מראשי בית הספר הוטרינרי, חקר את היעילות של חיסונים על כלבים החל משנות ה-70 וגילה שחיסון יכול להחזיק מעמד לכל אורך חיי הכלב , מה שמרמז שכלבנו מקבל כמות מוגזמת של חיסונים במהלך חייו.
על מנת להוכיח את דעתו שרוב החיסונים השנתיים מיותרים, הוא עורך לכלבו מידי שנה בדיקות דם לזיהוי של רמת החיסון של הכלב שלו.
כמו שישנה תנועה נגד חיסונים בתינוקות וילדים כך קמה תנועה שיוצאת נגד חיסונים מיותרים בכלבים וחברים בה גם וטרינרים שטוענים שיש להתוות הנחיות שיהפכו את החיסונים השנתיים למיותרים.

כל שנה כאשר אנחנו לוקחים את הכלבים למרפאה הוטרינרית שם הם מקבלים חיסונים רבים שמרוכזים בזריקה אחת. חלקם מגינים מפני מחלות  מסכנות חיים כמו כלבת, פרוו,  כלבלבת ואחרים שאינם מסכני חיים.

אבל כמו שוטרינרים רבים מבינים וגם אתם כהורים אחראים לכלב צריכים לדעת שחיסוניות יתר יכולה לסכן את בריאות הכלב ואפילו את חייו. תופעות לוואי של החיסון יכולות להיות בעיות עור, אלרגיות או מחלות אוטואימוניות. בקרב חתולים ולא כלבים אף אובחנו גידולים בעקבות החיסונים.

התגובות השונות גרמו לוטרינרים רבים לשקול מחדש את נושא החיסונים ונחיצותם. פרופסור שולץ מספר במאמרו הרעיון שיש חיסונים שאינם נחוצים ויכולים לגרום לתופעות לוואי חמורות יוצרות קונפליקט עם מטרת הרפואה הוטרינרית.

יותר מ-30 שנה בחן שולץ את הצורך בחיסונים בחיות, בתדירות החיסונים והיעילות שלהם למחלות שונות . כמו במערכת החיסונית שלנו כשנכנס פתוגן כמו וירוס המערכת מתעוררת. הפתוגן משחרר חלבון הקרוי אנטיגן אשר מניע לפעולה את התאים הלוחמים של המערכת החיסונית הקרויים B ו-T לימפוציטים שמשמידים את הוירוס וגם זוכרים איך הוא נראה כדי שיוכלו להגן מפניו גם בעתיד.
הזיכרון החיסוני הזה קיים בבני אדם  אומר פרופסור שולץ ולמה שלא יהיה קיים בכלבים שייחוסנו בהיותם גורים ולא עוד?

ממחקרים של שולץ על הכלבים שלו וממחקרים אחרים בתחום מסתמנת תשובה חיובית ושולץ ממליץ על תכנית חיסונים יותר שמרנית המתחשבת ברמת הסיכון האישית ועל משך החסינות הגופית.

שולץ תומך בחיסונים למחלות מסכנות חיים כמו כלבת, כלבלבת ופרוו אבל טוען שלא צריך לחסן כל שנה ושהזיכרון החיסוני הוא לפחות
7 שנים. מחקרים בלתי תלויים מראים שהעמידות החיסונית של חיסוני כלבת נמשכת 3 שנים לפחות.

לכן, שולץ ממליץ שכלבים יקבלו חיסון כלבת למשל, כל 3 שנים כמו שנדרש לפי חוק במדינות רבות בעולם כך גם לגבי חיסונים למחלות מסכנות חיים אחרות.

לגבי חיסונים למחלות שאינם מסכנות חיים, תקופת העמידות החיסונית נמוכה יותר בערך שנה אבל לטענתו יש לחסן לפי רמת הסיכון של הכלב ולא כל כלב יחוסן.

כלבים מקבלים חיסון נגד שעלת המכלאות למרות שהם בסיכון נמוך להדבקה במחלה, כי הם לא משתתפים בתערוכות כלבים ולא מתארחים במכלאות כלבים, ולכן הסיכוי שיידבקו בוירוס הזה הוא כמעט שאינו קיים אז למה לחסן סתם?

בארה"ב חיסנו בזמנו כל כלב נגד מחלת ליים המועברת על ידי קרציות, וגילו שהיא קיימת רק באזורים מסוימים בלבד בארה"ב אז למה לחסן את כל האוכלוסיה שאין לה סיכוי בהדבקות ?

מה אנחנו יכולים ללמוד ממחקרו של ד"ר שולץ לגבי חתולים?

חשוב שוטרינר יכיר את החתול שלך ואת הסיכונים הכרוכים באורח החיים שלו ובסביבת המחיה כאשר הוא בא לקבוע את נחיצות החיסון.
לחיסונים יש יתרונות רבים אך כמו כל תרופה יש להם נזקים פוטנציאלים.
מתן חיסונים שאינם הכרחיים יוצרים סיכון מיותר לחיית המחמד.
ברור שחתול שחי בבית ולעולם לא יוצא מגבולות הבית ואינו בא במגע עם חיות אחרות הסיכון שיחלה במחלה מסכנת חיים הינו מיזערי ביותר לעומת הסיכון של חתול היוצא החוצה.

מה הקשר בין חיסונים וגידולים בקרב חתולים?

בשנת 1991 חשפה מעבדה באוניברסיטת פנסילווניה קשר מטריד בין עליה במקרי סראקומה שהוא סוג של גידול סרטני, וחיסון של חתולים. .
החיסון השנתי נגד כלבת גרם לתגובה דלקתית מתחת לעור, אשר מאוחר יותר הפכה ממאירה.

בערך באותה התקופה חוקרים באוניברסיטת קליפורניה אישרו שחיסון נגד לוקמייה גם הוא גורם לסרקומה, אפילו יותר מהכלבת.
חקירה נוספת הובילה לממצאים מדאיגים ולסטטיסטיקות מדאיגות שרוכזו במאמר בנושא חיסון יתר שם הוערך כי אחד מתוך 1,000 חתולים (!!!) חלה בעקבות חיסון, ומידי שנה מתגלים 22,000 מקרי סרקומה בחתולים בלבד. לא עבר זמן עד שוטרינרים החלו לחשוד שהחיסון הינו מקור למחלות רבות אוטואימוניות. חיסונים גורמים למערכת החיסונית לפעול כנגד עצמה וגורמת באופן פוטנציאלי למחלות קטלניות כמו אנמיה אצל כלבים autoimmune hemolytic anemia in dogs (AIHA)

תגובות מאוחרות לחיסון גרמו גם לבעיות בבלוטת התריס, אלרגיות, דלקת פרקים, גידולים והתקפים גם בחתולים וגם בכלבים.
ממצאים אלו הובילו למאמר בבטאון הוטרינריים בשנת 1995 the Journal of the American Veterinary Medical Association

שסוכמו

“There is little scientific documentation that backs up label claims for annual administration of most vaccines.”

יש מעט מאד הצדקה מדעית שתומכת בחיסון מידי שנה של רוב החיסונים.

המלצותיו של שולץ שחתולים וכלבים יקבלו מעט חיסונים עומדת בניגוד לרצון הוטרינרים לפגוש את החתול ובעליו פעם בשנה לחיסונים יחד עם ההכנסה הצפוייה מכל ביקור.

התפקיד שלכם להיות הורים מעורבים ואחראים ולעשות מה שטוב לחתול שלכם

שולחת אתכם עם חומר למחשבה ולהתראות במאמר הבא.

שתפו האם אתם מחסנים באופן קבוע ?
או מפעילים שיקול דעת כל חיסון לגופו?

לפוסט הזה יש 6 תגובות

 1. אורנה לביא

  שלום ליאורה 🙂
  לאחרונה בא לבקר אותי ואת החתולה שלי חתול אלים מהחצר. נלווית אליו חתולה נוספת, ביישנית ופחדנית. הצלחתי לגרום לכך ששניהם פוחדים ממני, ומסתלקים מביתי ישר כשאני מופיעה עם מטאטא. החתולה שלי, סינדי, מודיעה לי כשהם באים, אם אני עסוקה. אבל אם אני לא בבית, הם נכנסים ואוכלים את האוכל של סינדי. אני לא יכולה להשאיר את כל החלונות בבית סגורים כל הזמן, אני חייבת אוורור, כדי לא להיחנק. כשאני לא בבית, רק החלון במקלחת פתוח, כדי שסינדי תוכל לצאת לחצר ולחזור, כשהיא רוצה.
  מה לעשות?
  תודה
  וסינדי מייאו אורנה לביא 🙂

  1. ליאורה מחיש חי

   היי אורנה וסינדי
   הפתרון לא להשאיר את החלונות פתוחים כשאת לא בבית
   אפשר להתקין דלת לחתול שדרכה סינדי תוכל להכנס ולצאת.
   ועבורך לשים רשת על החלון.
   אין פתרון אחר ויצירתי

   ליאורה מומחית לגידול חתול
   בריא מאושר ומאריך שנים
   1-700-70-88-88

 2. סולי

  שלום ליאורה 😸 !
  אני רוצה לחסן את החתולים שלי, במקור חתולי רחוב.
  לאחת החתולות יש סימנים בעיניים, בשמאלית יש מעין מריחה קטנה כתומה בעין, כמעט ולא נראית.
  ובימינית יש נקודה שחורה קטנטנה בצד למטה, קרוב לאף.
  כבר כמה חודשים שאני רואה מידי פעם שהיא מקבלת מעין התקף של כמה שניות של כמו שיעול המתחיל מלמעלה, מאזור הראש, לכיוון התכווצות של הריאות.
  היא עברה בדיקות דם. מסקנת מעבדת הבדיקות שהכל נראה תקין, למרות שיש טסיות דם חדשות/קטנות יותר.
  * כנראה שגם הורידה כ 400 גרם ממשקלה, בחצי שנה האחרונה. החתולה הזו נהגה לברוח החוצה מתריס שבור ואולי נדבקה מחתול שרב איתה בחוץ. כעת נראה לי שכבר עייפה מלנסות לטפס למעלה ולברוח דרך התריס שאני חוסמת כל הזמן.
  * קניתי 4 חיסונים לחסן אותה ועוד שלושה חתולים שברשותי.
  ארבעתם יוצאים בדרך כלל לטייל בחוץ, בשבת או בחג.
  *** החשד שלי, כעת, היא שאולי היא נדבקה בהרפס של חתולים לבדיקת יתכן שכבר הדביקה חתול או 2 נוספים.
  ***** מה שהכי חשוב לי לדעת זה:
  אם אחסן את החתולים כעת בחיסון המרובע, במכיל גם וירוס מוחלש של הרפס חתולים, האם חתול שכבר נדבק בנגיף, עלול לקבל את מחלת ההרפס ובצורה עוד יותר גרועה מעכשיו ??? האם ניתן למות מהרפס חתולים ?
  * כל הארבעה שותים מאותו כלי מים.
  והצלחות גם מתערבבות להם.
  * יש להם לחץ לאחרונה, בשל חתול רחוב נוסף עם כליות הרוסות, שאני מטפלת בו במרפסת. ולכן הגישה שלהם למרפסת נחסמה. כבר כחודשיים. אך סימני ה"שיעול המוזר/מעין עיטוש שלא עיטוש, התחילו לפחות בתחילת מרץ או אפילו בפברואר.
  לסיכום:
  ***** האם אפשר לחסן אותם כעת ? או שיגרם להם יותר נזק. והאם מן הסתם להפסיק להוציא אותה/אותם החוצה מחשש שידביקו חתולים אחרים. גם ככה לא יצאו הרבה בתקופה האחרונה. ובדרך כלל יוצאים רק לגג הדירה.
  * נ.ב: בחצר ליד ההורים שלי, יש לפחות 2 חתולות שראיתי שהיה להם לפחות פעם מעין התקף כזה.
  האם ההרפס מסכן חיים ?

  1. ליאורה מחיש חי

   סולי יקרה
   השאלות שלך הן שאלות מורכבות ארוכות ומקצועיות שצריכות להיות מופנות לוטרינר.
   אולי בעתיד הקרוב אכתוב על נושא הרפס של חתולים, אבל כאן אני לא יכולה לענות לך תשובה מקצועית ומכוונת.
   גשי לוטרינר ותתיעצי איתו
   ליאורה

 3. רות מרקדו

  שלום ליאורה היקרה
  אני גרה בצרפת (ליד פריז) החתול שלי יוצא החוצה הסביבה שקטה הוא חוזר מדי פעם לאכול (מעט) בעיקר אוכל יבש ושותה הרבה בעיקר מהברז!
  אחי שהוא וטרינר עכשיו בדימוס אמר לי שחתול מחסנים פעם בחיים!!! הוא קיבל חיסון כשמצאתי אותו עזוב בשדרה ולאחר שנה שוב חוסן עד שאחי אמר לי שפשוט אין צורך….
  הוא חתול בריא נקי ישן במשך (סייסטה)היום וחוזר הבייתה לישון כשמחשיך בסביבות 9בערב. בצרפת הלילה יורד מאוחר!!
  מה דעתך ?
  תודה על תגובתך. רות מרקדו.

  1. ליאורה מחיש חי

   היי רות
   תודה על שאלתך, לכבוד הוא לי שמאמריי מגיעים עד צרפת הרחוקה.
   לשאלתך אני מסכימה עם אחיך שאין צורך בחיסונים גם אצלי החתולים כבר לא מחוסנים
   וחיים חיים טובים ובריאים.
   הוא חי חיים טובים מאד אצלך השילוב של חיי החוץ ואוכל ומקום שינה בזמנים שהוא זקוק להם,
   נשמע כייפי ופסטורלי.

   המשיכי כך ואחיך צודק 🙂

   שמרי על עצמך ועליו בפריז הרחוקה
   ליאורה

כתיבת תגובה