מחוסנים??-האם חיסונים לכלב נחוצים בכלל

שלום לכם אוהבי הכלבים,

כאן ליאורה מחיש חי, לאחרונה מעסיק אותי נושא החיסונים חשיבותם ונחיצותם.
אקדים ואומר אני לא וטרינרית בהכשרתי וכל מה שאני כותבת מגיע מתוך ניסיון של למעלה מ-25 שנים למידה וקריאה של מחקרים ומאמרים בנושאים הקשורים בגידול חיית מחמד.

במשך השנים הקפדתי לתת לכם כהורים לכלבים את הידע והמידע העדכני על מנת שתוכלו להגיע למסקנות הנכונות לגידול הכלב שלכם בבריאות טובה.

בשנים האחרונות אני נתקלת במוקד הייעוץ של חיש חי , במקרים רבים של כלבים הסובלים מתופעות לוואי של החיסונים : אלרגיות בעור, הקאות, חולשה ושילשולים, כאשר התזונה של הכלב לא השתנתה באותה התקופה והשוני היחיד הוא חיסון.

פעמים רבות גיליתי קשר ישיר לחיסון והתגובה שבאה בעקבותיה, והפסקת החיסון הפסיקה את התגובה: ההקאות או האלרגיה בעור ועוד. אני לא נגד חיסונים באופן גורף ועיוור אבל כמו כל דבר אני רוצה שתוכלו להיות הורה אחראי ולעשות הטוב ביותר עבור הכלב שלכם.

האם חיסונים אינם הכרחיים?

במהלך המחקר שאני עושה בנושא קראתי לאחרונה מאמר של וטרינר אימיונולוג (מומחה למערכת חיסונית) מהמפורסמים והמכובדים בעולם פרופסור רונלד שולץ שכותרתו חיסונים אינם הכרחיים.

פרופסר רונלד שולץ מראשי בית הספר הוטרינרי, חקר את היעילות של חיסונים על כלבים החל משנות ה-70 וגילה שחיסון יכול להחזיק מעמד לכל אורך חיי הכלב , מה שמרמז שכלבנו מקבל כמות מוגזמת של חיסונים במהלך חייו.
על מנת להוכיח את דעתו שרוב החיסונים השנתיים מיותרים, הוא עורך לכלבו מידי שנה בדיקות דם לזיהוי של רמת החיסון של הכלב שלו.
כמו שישנה תנועה נגד חיסונים בתינוקות וילדים כך קמה תנועה שיוצאת נגד חיסונים מיותרים בכלבים וחברים בה גם וטרינרים שטוענים שיש להתוות הנחיות שיהפכו את החיסונים השנתיים למיותרים.

כל שנה כאשר אנחנו לוקחים את הכלבים למרפאה הוטרינרית שם הם מקבלים חיסונים רבים שמרוכזים בזריקה אחת. חלקם מגינים מפני מחלות  מסכנות חיים כמו כלבת, פרוו,  כלבלבת ואחרים שאינם מסכני חיים.

אבל כמו שוטרינרים רבים מבינים וגם אתם כהורים אחראים לכלב צריכים לדעת שחיסוניות יתר יכולה לסכן את בריאות הכלב ואפילו את חייו. תופעות לוואי של החיסון יכולות להיות בעיות עור, אלרגיות או מחלות אוטואימוניות. בקרב חתולים ולא כלבים אף אובחנו גידולים בעקבות החיסונים.

התגובות השונות גרמו לוטרינרים רבים לשקול מחדש את נושא החיסונים ונחיצותם. פרופסור שולץ מספר במאמרו הרעיון שיש חיסונים שאינם נחוצים ויכולים לגרום לתופעות לוואי חמורות יוצרות קונפליקט עם מטרת הרפואה הוטרינרית.

יותר מ-30 שנה בחן שולץ את הצורך בחיסונים בחיות, בתדירות החיסונים והיעילות שלהם למחלות שונות . כמו במערכת החיסונית שלנו כשנכנס פתוגן כמו וירוס המערכת מתעוררת. הפתוגן משחרר חלבון הקרוי אנטיגן אשר מניע לפעולה את התאים הלוחמים של המערכת החיסונית הקרויים B ו-T לימפוציטים שמשמידים את הוירוס וגם זוכרים איך הוא נראה כדי שיוכלו להגן מפניו גם בעתיד.
הזיכרון החיסוני הזה קיים בבני אדם  אומר פרופסור שולץ ולמה שלא יהיה קיים בכלבים שייחוסנו בהיותם גורים ולא עוד?

ממחקרים של שולץ על הכלבים שלו וממחקרים אחרים בתחום מסתמנת תשובה חיובית ושולץ ממליץ על תכנית חיסונים יותר שמרנית המתחשבת ברמת הסיכון האישית ועל משך החסינות הגופית.

שולץ תומך בחיסונים למחלות מסכנות חיים כמו כלבת, כלבלבת ופרוו אבל טוען שלא צריך לחסן כל שנה ושהזיכרון החיסוני הוא לפחות 7 שנים. מחקרים  בלתי תלויים מראים שהעמידות החיסונית של חיסוני כלבת נמשכת  3 שנים לפחות.

לכן, שולץ ממליץ שכלבים יקבלו חיסון כלבת למשל, כל 3 שנים כמו שנדרש לפי חוק במדינות רבות בעולם כך גם לגבי חיסונים למחלות מסכנות חיים אחרות.

לגבי חיסונים למחלות שאינם מסכנות חיים, תקופת העמידות החיסונית נמוכה יותר בערך שנה אבל לטענתו יש לחסן לפי רמת הסיכון של הכלב ולא כל כלב יחוסן.

כלבים מקבלים חיסון נגד שעלת המכלאות למרות שהם בסיכון נמוך להדבקה במחלה, כי הם לא משתתפים בתערוכות כלבים ולא מתארחים במכלאות כלבים, ולכן הסיכוי שיידבקו בוירוס הזה הוא כמעט שאינו קיים אז למה לחסן סתם?

בארה"ב חיסנו בזמנו כל כלב נגד מחלת ליים המועברת על ידי קרציות, וגילו שהיא קיימת רק באזורים מסוימים בלבד בארה"ב אז למה לחסן את כל האוכלוסיה שאין לה סיכוי בהדבקות ?

לסיכום, חשוב שוטרינר יכיר את הכלב שלך ואת הסיכונים הכרוכים באורח החיים שלו ובסביבת המחיה כאשר הוא בא לקבוע את נחיצות החיסון. לחיסונים יש יתרונות רבים אך כמו כל תרופה יש להם נזקים פוטנציאלים. מתן חיסונים שאינם הכרחיים יוצרים סיכון מיותר לחיית המחמד.
המלצותיו של שולץ שכלבים יקבלו מעט חיסונים עומדת בניגוד לרצון הוטרינרים לפגוש את הכלב ובעליו פעם בשנה לחיסונים יחד עם ההכנסה הצפוייה מכל ביקור.
התפקיד שלכם להיות הורים מעורבים ואחראים ולעשות מה שטוב לכלב שלכם

שולחת אתכם עם חומר למחשבה ולהתראות במאמר הבא.

שתפו האם אתם מחסנים באופן קבוע ?
או מפעילים שיקול דעת כל חיסון לגופו?

כתיבת תגובה