2. איך מצחצחים שניים לחתול?

שלום לכם אוהבי חתולים!

כאן ליאורה מחיש חי ! תארו לכם עולם בו חתולים יודעים לצחצח את שיניהם בעצמם? תצחקו על הפנטזיה, אבל זה ללא ספק היה מקל עלינו מאד את הטיפול בהם, אבל מה לעשות והם תלויים בנו לחלוטין בניקוי השיניים שלהם.
כמו שכתבתי במאמר הקודם חשוב מאד לטפל בהיגיינת הפה של החתול, אם טרם קראת לחץ כאן לקריאה . בעקבות המאמר הזה, קבלתי תגובות רבות ומיילים, שהמסר היה "תכל'ס ליאורה , איך מצחצחים שניים? איך בוחרים מברשת ומשחת שניים חתול? ואיך מתחילים? אני מבטיחה שכל השאלות ייענו כאן ובהמשך.

בעלי חתולים רבים נוטים להתעלם מהטיפול בשיני החתול שזהו החלק הכי חשוב בטיפוח וטיפול החתול מכיוון שפה נקי ובריא מונע ריח רע מהפה ומחלות חניכיים. שגרה של צחצוח שיניים מונעת הצטברות הפלאק ורקבון השיניים וכמובן, כאב וסבל רב לחתול שלנו.

2 עובדות חשובות
1. מחלות חניכיים הן מחלות הנפוצות ביותר בקרב חתולים. אולם ניתן למנוע אותן ולטפל בהן. ניתן להפחית ואפילו למנוע לחלוטין אותן על ידי האכלה של מזון יבש איכותי וצחצוח שיניים – להזכירכם כ- 70% מהחתולים בארה"ב וקנדה סובלים ממחלות שיניים וחניכיים. עד גיל 3 שנים
2. זכרו שתוך 24-48 שעות רובד השן מתקשה על השן והופך לאבן שן לכן צחצוח יומיומי הוא הכרחי למניעת ריח רע מהפה, דלקות חניכיים, רקבון שיניים.

התחלת הצחצוח צריכה להיות בשלבים המוקדמים ביותר בחיי החתול כדי שהוא יתרגל לשגרה הטיפולית.

איך מתחילים לצחצח שניים לחתול ומה הציוד הנדרש?

מברשת שיניים-מברשת עם ידית או אצבעון
משחת שיניים לחתול בטעמים אהובים עליו
חטיפי פינוק-להרגלת החתול לטיפול

איך בוחרים מברשת לצחצוח שיני החתול? מהי המברשת האידיאלית לחתול?

מברשות אצבע לניקוי שינייםישנם סוגים שונים של מברשות ואמצעי צחצוח לחתול כגון:
מברשות שיניים עם ידית לחתול אשר נבדלות בינהם בזוית המברשת, המותאמת לפה החתול,
מברשת אצבעון אשר כמו כפפה לאצבע עם פינים מגומי אשר מסייעות לך לצחצח את שיני החתול בעיקר את השניים האחוריות.

המברשת האידיאלית היא זו שעובדת עבור החתול שלך, מתאימה לו לגודל הפה,יעילה ובטוחה לשימוש ואינה מכילה קצוות חדים שיכולים לפצוע את פה החתול וברור שקלה לשימוש.
לחתולים רבים השימוש באצבעון מברשת הוא הפטנט המוצלח ביותר. שמים את האצבעון על האצבע , שמים כמות קטנה של משחה ובצורה עדינה לעסות את השניים והחנייכים הלוך וחזור.
לחתולים אחרים מברשת עם ידית יעילה יותר בגלל שהפה שלהם קטן וקשה להחדיר את האצבע סביב השניים שלהם. הבחירה נעשית על ידי ניסוי וטעיה מה מתאים ביותר לחתול שלך.

איך בוחרים משחת שיניים לחתול ?מהי הבחירה האידיאלית?

הבחירה האידיאלית היא משחה שהחתול שלך יאהב,
בטוחה לשימוש,
בעלת פעילות אנזימטית ותהיה קל לשימוש.
יש להמנע מטעמים השנואים על החתול לעיתים , נצטרך לתת לחתול לנסות את המשחה בטעמים שונים כדי לראות מה אהוב עליו

הבחירה האידיאלית היא משחה שהחתול שלך יאהב, בטוחה לשימוש, בעלת פעילות אנזימטית ותהיה קל לשימוש. יש להמנע מטעמים השנואים על החתול לעיתים , נצטרך לתת לחתול לנסות את המשחה בטעמים שונים כדי לראות מה אהוב עליו

איך מצחצחים שיניים לחתול?

חתול בלחץהתהליך הינו הדרגתי ודורש סבלנות רבה מצידנו. הרגלת החתול לצחצח שיניים היא תהליך שנמשך מספר שבועות. זכרו שצחצוח שיניים צריך להיות חויה וכיף לך ולחתול.
1. תחילה יש להרגיל את החתול לכך שאנחנו מכניסים את האצבע שלנו טבולה במי טונה או מרק עוף או כל נוזל שהחתול אוהב.יש לקרא לחתול כמו שקוראים לו לקבל חטיף ולתת לחתול ללקק את האצבע שלנו. ואז לעסות את החניכיים והשיניים בעדינות. אחרי מספר ימים החתול יצפה לפעילות זו.
2. עטפו את האצבע בבד גזה ושוב לטבול את האצבע במי טונה ולהתחיל לעסות את החניכים והשיניים בתנועות סיבוביות. יש לחזור על הפעולה במשך מספר ימים שהחתול יתרגל. להקפיד לשבח את החתול ולצ'פר אותו בחטיפי פינוק בסוף הפעילות.

3. אחרי שהחתול התרגל לשימוש בפד גזה עם טעם אהוב בפה שלו הגיע הזמן להכיר לו את מברשת השיניים האצבעון או המברשת. יש להרגיל את החתול למגע הפינים של המברשת .

4. ברגע שהחתול התרגל למגע של המברשת/אצבעון צריך להוסיף את המשחה. תן לחתול ללקק את המשחה מהאצבע שלך. המשחות טעמם אהוב על החתול עוף, טונה וכדומה. מרח גם על החניכיים של החתול עם האצבע שלך. שבחו וצפרו את החתול אחרי הפעילות.

5. לאחר שהחתול התרגל גם למברשת וגם למשחה ניתן לשלב בין השניים. עשה זאת בהדרגה התחילו באיזור קטן בפה החלק העליון הקדמי שקל לגישה. לאחר שהחתול התרגל לצחצוח של שיניים שונות בפה התחילו להגדיל את כמות השיניים המצוחצחות בפה. יש לזכור להתייחס לכך כמו בילוי משחק עם החתול ולא לשכוח לשבח אותו ולצ'פר אותו לאחר הפעילות.

לסיכום, פעולת הצחצוח צריכה לקחת לא יותר מ-30 שניות אל תנסו לצחצח את כל הפה בהתחלה. אם החתול נותן לצחצח רק את החלק העליון האחורי זה כבר טוב כי שם מצוייה הבעיה העיקרית.

אפילו עם הצחצוח הכי מוצלח חתולים יזדקקו לטיפול שיניים על ידי הוטרינר. כמונו בני האדם. על ידי צחצוח השניים באופן יומיומי אנחנו נפחית את הצורך בטיפולי שיניים ונסייע לחתול שלנו לחיות חיים בריאים ומלאי חיוך.

לצפייה בסרטון המדגים איך מצחצחים שיניים לחתול

אז קדימה לעבודה

וספרו לי כאן למטה איך הולך? האם התחלתם? אם לא , מה מקשה עליכם?
האם יש לכם טיפים מניסיונכם איך התחלתם להרגיל את החתול שלכם לצחצוח שיניים?

מקוה שעזרתי ועניתי על שאלותיכם ונמשיך בפעם הבאה עם טיפים מה ניתן לעשות בבית לשמירה על היגיינת הפה של החתול

בריאות וכל טוב

לפוסט הזה יש 2 תגובות

  1. רמי

    איך נראה לך שאני אוכל לצחצח לחתולה שניים היא תחסל אותי ….

    1. ליאורה מחיש חי

      ברור שיש סיכוי גדול לקבל שריטות מהחתולה אבל יש כל מיני דרכים נוספות שתוכל להשתמש בהן לניקוי השניים חוץ מצחצוח ממשי

כתיבת תגובה