איך מתאימים מזון לחיית המחמד?

כולנו רוצים לתת לכלב ולחתול שלנו את הטוב ביותר ויודעים שהתזונה שלו היא המרכיב החשוב ביותר שמשפיע על איכות החיים של חיית המחמד ואריכות ימיה. תזונה נכונה ובריאה היא הבסיס לבריאות טובה ובריאות החברים על 4 תלוייה אך ורק בנו.
שאלה נפוצה שאני נשאלת היא איך מתאימים מזון נכון ומתאים לחיית המחמד ועל כך אספר בפוסט זה

.

מזון מתאים לסוג חיית המחמד

הכלל הראשון הוא שהמזון שנבחר חייב להיות ייעודי לחיית המחמד שלך. כלב צריך לאכול אוכל של כלבים וחתול צריך לאכול אוכל של חתולים. ישנו הבדל משמעותי בין מזונות לכלבים למזונות לחתולים בהרכב התזונתי בכמות הקלוריות, רמות השומן, רמות הויטמינים והתוספים התזונתיים.
חתול שאוכל אוכל לכלבים (קשה להאמין שייגע כי חתולים בררניים יותר מכלבים…) יסבול ממחסור בטאורין שחשוב לתיפקוד העצבי שלו

כלב שאוכל אוכל לחתולים ייהנה מאד מהאוכל כמובן, בשל רמות החלבון והשומן הגבוהות. אבל כלב זה יסבול מעודף משקל כי מזון חתולים עשיר יותר בקלוריות ורמת החלבון גבוהה יותר והכלב יקבל יותר קלוריות מאשר הוא צריך לתחזוקה השוטפת שלו דבר שיגרום לו להשמין.
השמנת יתר היא "מכת מדינה" והאכלה באוכל שאינו ייעודי לכלבים יפגע באיכות החיים ובאריכות החיים של הכלב.

מזון מותאם לפי גיל חיית המחמד

המזון צריך להיות מותאם לגיל חיית המחמד. גיל חיית המחמד משפיע על הצרכים התזונתיים שלה וישנם הבדלים משמעותיים בין הדרישות התזונתיות של גורים לבין בוגרים או זקנים.
לכן רוב יצרני המזון בעולם מייצרים מזונות המיועדים לענות על דרישות חיית המחמד בכל שלב של חייה.

לדוגמא, מזונות לגורים מיועדים לגדילה והתפתחות ולכן הם מכילים כמות קלוריות גבוהה, רמת חלבון גבוהה יותר ורמות שומן גבוהות יותר וכמובן תוספת ויטמינים ומינרלים הנדרשים לגדילה נכונה ובריאה.

מזונות לבוגרים צריכים להיות מאוזנים ומספקים כמות קלוריות קטנה יותר מגורים והמיועדת לשמירה על משקל תקין ובריאות טובה .מזון מאוזן יספק את צרכיהם וימנע את השמנתם.

מזון לחיית מחמד מזדקנת– לזקנים יש להתאים מזון לזקנים. גיל הזקנה משתנה בין חתולים לכלבים ובין סוגי הכלבים.

חתולים נחשבים זקנים מעל גיל 10 שנים בממוצע. כלבים קטנים ההזדקנות שלהם איטית יותר ונחשבים זקנים מגיל 10 וכלבים גדולים מגיל 7. מזון לחיית מחמד זקנה יהיה עשיר בחלבון, עשיר בסיבים תזונתיים ויכיל תוספות למניעת בעיות במפרקים.
חיית מחמד זקנה זקוקה לכמות קלוריות נמוכה יותר וזאת בשל הירידה ברמת הפעילות שלהם ווהיכולת שלהם "לבזבז" אנרגיה בגלל שהשובבות שאיפיינה אותם בגיל הגורים נעלמת.

מזון מותאם לפי צרכים מיוחדים

חיית מחמד בעודף משקל
בשנים האחורונות ישנה אוכלוסייה גדלה והולכת של חיות מחמד שמנות ובעלות עודף משקל, לפי מחקרים בארה"ב ובאנגליה מעל 55% מהכלבים והחתולים חיים בעודף משקל. במידה וחיית המחמד זקוקה לשמירה על המשקל או לירידה במשקל יש להתאים לה מזון דל קלוריות  אך עדיין עם חלבון ברמת נעכלות גבוהה.

מזונות לחיית מחמד שמנה עשירים בתאית ובסיבים תזונתיים הגורמים לכלב לחוש תחושת שובע ותרומתם למאזן הקלוריות נמוכה. מזונות אלו הינם דלי קלוריות אך אינם גורמים לירידה במשקל אם לא נקצץ בחטיפים ונבצע פעילות ספורטיבית עם הכלב.

לחיית מחמד הנמצאת בעודף משקל מעל 20% יש להתאים מזון ייעודי כמו OM של פיורינה המיועד לירידה משמעותית במשקל.

חיית מחמד עם בעיות אלרגיה

יש כלבים וחתולים שמגיבים באופן לא תקין למזונות הרגילים המבוססים לרוב על מקור חלבון מן החי שמקורו בעוף התגובה מתבטאת בגירויים בעור בקרחות בפרווה, כתמים בעור, ריח גוף חזק,פרווה לא נעימה למגע, פצעים, בעיות עיכול ועוד.
הפתרון הראשון הוא להחליף את המזון למקור החלבון  אחר במקום עוף לעבור למקור מן הדגים או כבש.

חתולים עם צרכים מיוחדים
לחתולים עם צרכים מיוחדים ישנם מזונות מותאמים כמו מזון לחתולים מסורסים למניעת השמנת יתר, מזונות יורינרי למניעת בעיות בדרכי השתן, מזונות לחתולים הסובלים מבעיות של כדורי פרווה, כשמזונות אלו מתאימים במיוחד לצרכים הבריאותיים הייחודים של החתולים השונים.

לסיכום, כמו הסברתי המזון צריך בראש ובראשונה להיות מותאם לגיל חיית המחמד ולצרכיה התזונתיים והבריאותיים.

כעת, שאל את עצמך באיזו קבוצה אתה מוצא את חיית המחמד שלך? ועתה תדע איזה סוג מזון חיית המחמד שלך צריכה לבריאות טובה ואריכות שנים

מקווה שעזרתי ואם יש לכם שאלות אני כאן בשבילכם, כתבו לי למטה בפוסט

כתיבת תגובה