בעיות פרקים בכלב זקן-ארטיטיס-גורמים, וטיפול

שלום לכם הורים לכלבים
כאן ליאורה מחיש חי והיום במוקד 🎯 כלבים זקנים עם בעיות פרקים

דלקת פרקים בכלבים זקנים היא אחד הגורמים העיקריים לצליעה ולכאבי מפרקים אצל כלבים. מחקרים בשנים האחרונות מראים כי התופעה נפוצה מאד בקרב כלבים וכ % 80 מהכלבים שגילם 8 ומעלה סובלים מבעיות פרקים.

מהי דלקת פרקים בכלבים?

ישנם סוגים שונים של דלקת פרקים בכלבים:

✳️ דלקת מפרקים ניוונית Osteoarthritis

זהו הסוג הנפוץ ביותר של דלקת פרקים בכלבים. דלקת פרקים היא מחלת ניוונית הגורמת לשינויים (נזקים) במבני המפרק הרגיל, כגון: 
❌בלאי של הסחוס
❌עיבוי והתקשות של המפרק
❌התקשות ושחיקה של העצם מתחת לסחוס
❌דילול נוזל המפרק
❌דורבן – עצם שצומחות סביב המפרק

✳️מה הגורמים לדלקת מפרקים ניוונית אצל כלבים?

הגורמים יכולים להיות "התפתחותיים" או "נרכשים".

📌סיבות התפתחותיות לבעיות פרקים בכלבים הן סיבות הקשורות לגנטיקה.
הן בעיות אנטומיות תורשתיות המשפיעות על המפרקים, כגון דיספלסיה של מפרק הירך ודיספלזיה של מרפקים. בעיות אלו מתפתחות במפרק בזמן שהכלב גדל.

📌סיבות נרכשות לבעיות פרקים אינן קשורה לגנטיקה של הכלב, אלא דלקת המתרחשת בהמשך חיי הכלב, עקב פציעות טראומטיות (למשל תאונות דרכים), רצועות קרועות, קפיצות רבות ומשקל עודף ועוד'.

⏺️דלקת מפרקים שגרונית

דלקת מפרקים שגרונית היא סוג אחר של דלקת פרקים הנגרמת על ידי מחלה אוטואימונית הקשורה למערכת החיזונית. זה קורה כאשר מערכת החיסון תוקפת את סחוס המפרקים. זה יכול להשפיע על מספר מפרקים (למשל כתפיים, ברכיים, פרקי כף היד, קרסוליים וכו '), ולגרום לנוקשות וכאב.
דלקת מפרקים שגרונית אינה שכיחה אצל כלבים.

/

⏺️ דלקת מפרקים זיהומית

זיהום של מפרק נדיר בכלבים. לעיתים, פצע כמו נשיכה שעובר ישר למפרק עלול לגרום לזיהום, שיש לטפל בו מיד באנטיביוטיקה. זיהום במפרק שאינו מטופל כראוי או בזמן יוביל להתמוטטות הסחוס. התוצאה? דלקת מפרקים ניוונית.

לא משנה מה הסיבה, דלקת פרקים אצל כלבים זקנים היא תוצאה של נזק למפרקים לאורך שנים. הנזק למפרק הכלב גורם לדלקת, מה שגורם נזק רב יותר למפרק. הבעיה הולכת ומחמירה ככל שהכלב מתבגר.

.

.

✳️גורמי סיכון לדלקת פרקים בכלבים זקנים

מי נמצא בסיכון גבוה יותר לפתח דלקת פרקים?

להלן מספר גורמי סיכון:

📌גודל הכלב – הגודל של הכלב חשוב כשמדובר בכאבי מפרקים ובדלקת פרקים. ככל שהכלב גדול יותר, כך סביר יותר שהכלב יפתח בעיות כאלה. ב"גדול ", אני מתכוונת לכלבים מגזע גדול  השוקלים מעל 25 ק"ג ולאלה הסובלים מעודף משקל.

📌גיל הכלב – זה לא מובן מאליו, וזה נכון גם לאנשים וגם לכלבים. ככל שאנחנו מתבגרים, כך הסיכון לדלקת פרקים עולה –  עייפות החומר….

📌 לחץ וטראומה – אם הכלב שלך היה פעיל מאוד (למשל כלב עבודה) כשהיה צעיר, רוב הסיכויים שהוא לחץ על המפרקים שלו. מכאן נובע שיש לו סיכוי גבוה יותר לדלקת פרקים בשנות הזהב שלו.

📌 גנטיקה-דלקת פרקים היא תוצאה של הפרעות במפרקים תורשתיות, וגזעים מסוימים רגישים יותר. הם כוללים גולדן רטריבר, לברדור רטריבר, רועים גרמנים.

📌סוכרת-נמצא כי כלבים עם סוכרת נוטים יותר לפתח דלקת פרקים.

✳️ איך מטפלים בדלקת פרקים בכלבים זקנים?

ניתן להתמודד עם שליטה בכאב וטיפול בדלקת פרקים אצל כלבים זקנים:

📌 משקל תקין – השליטה במשקל הכלב חשובה מכיוון שהשמנת יתר גורמת להרבה בעיות בריאותיות, אחת מהן היא דלקת פרקים.

אם הכלב סובל מעודף משקל ומדלקת פרקים, יש לסייע לו לרדת במשקל כי ירידה במשקל העודף עשויה להיות הדבר שיעכב או אפילו ימנע את הצורך בניתוח. ייתכן שהכלב שלך כבר לא יהיה זקוק יותר לתרופות נגד כאבים וזה ישפר את איכות חייו ואריכות שנותיו.
אם הכלב שלך סובל מעודף משקל רציני, הצטרף לתכנית תאוצה לירידה במשקל לחיית המחמד ותעזור לכלב שלך להגיע למשקל תקין בבריאות טובה.

כלב שמן חתול שמן

📌 תוספי תזונה לכלבים עם דלקת מפרקים – ניתן להשתמש בתוספי תזונה לתמיכה במפרקים, כגון גלוקוזאמין, כונדרויטין, חומצות שומן אומגה 3 להפחתת דלקת ותמיכה בבריאות המפרקים.

📌 פתרונות טבעיים לכלבים עם דלקת פרקים –תרופות טבעיות, כמו צמחי מרפא, דיקור סיני, ארומתרפיה, ממלאות גם הן תפקיד גדול בסיוע לכלבים עם דלקת פרקים. ניתן להשתמש בהם בכדי להקל על הכאב, להפחתת דלקת מתח שמגיע עם הכאב ואי הנוחות.

📌 פעילות גופנית ושיקום – פיזיותרפיה (שיקום) ופעילות גופנית ביתית יכולים לסייע רבות לדלקת פרקים בכלבים זקנים. 

📌 תרופות לדלקת פרקים – תרופות לדלקת פרקים בכלבים כוללות בדרך כלל שימוש בתרופות נוגדות דלקת כגון NSAID או סטרואידים לשליטה בכאב ודלקת. תרופות אלו יכולות להיות יעילות אך באות עם תופעות לוואי. 
📌 מיטה אורטופדית.או מזרון אורטופדי לכלב עם בעיות פרקים – כדי להקל על הכלב לשכב ולהתרומם מומלץ לרכוש עבורו מיטה אורטופדית שתומכת בו בתנועתיות.

📌 חימום כלב עם בעיות פרקים – מומלץ בעיקר בתקופת החורף לכסות בשמיכה כלב עם בעיות פרקים על מנת לשמור על חום גופו ולהקל על הכאב שמתגבר בסביבה קרה.

📌 צלחות אוכל ושתיה מוגבהות לכלב עם בעיות פרקים- כדי שהכלב לא יצטרך למתוח את צווארו וגבו בזמן שהוא אוכל ושותה.
📌 רצפת פרקט כמו בשטיח- לכלב עם בעיות פרקים שהולך על רצפת פרקט סובל מסכנת החלקה ולכן יש לשים שטיח מונע החלקה, כמו מזרון יוגה וכדומה.
📌 רתמה עם ידית לכלב עם דלקת פרקים-אם הכלב שלך מתקשה לעלות או לרדת במדרגות, כדאי לרכוש רתמת גוף עם ידית שבעזרתה תוכלו לסייע לו לעלות מדרגות כשהוא מתקשה ולהקל על משקלו.

ליאורה מחיש חי

 

כתיבת תגובה