4. מהי רמת נעכלות מזון לחתולים

זהו מסר מספר 4 משולחנה של "ליאורה מחיש חי": מהו מזון בעל רמת נעכלות גבוהה?

בבואכם לרכוש מזון לחתולים אנו נתקלים בהגדרות  "מזון רגיל" "מזון פרימיום" "סופר פרימיום" ו"אולטרא פרימיום"

מהו מזון פרימיום לחתול?

​מזונות נבדלים זה מזה באיכות המרכיבים שלהם ומכאן, ברמת הנעכלות שלהם digestibilty.
נעכלות היא איזה אחוז מהמזון מתעכל ונספג במערכות הגוף ואיזה חלק עובר במערכת ולא מותיר שריד. ככל שרמת הנעכלות גבוהה יותר כך המזון איכותי יותר והחתול יישבע מכמות קטנה יותר. הדבר יבוא לידי ביטוי גם בכמות הצואה שלו שתהיה יותר מתומצתת

מזונות המצויים בסופרמרקטים מכונים "מזונות רגילים" כמו לה קט למשל, ומכילים רכיבים זולים שאינם מתעכלים בקלות. הם מכילים הרבה תירס שמתנפח, יוצר תחושת שובע אך הוא בעל ערך נמוך לחתול ולכן מזונות אלו אינם מספקים את התזונה הטובה ביותר לחתולך. למרות שהם עונים על דרישות AAFCO לגבי אחוזי החלבון השומן הויטמינים ועוד, מזונות אלו מספקים רמת אנרגיה נמוכה ורמת חלבון נמוכה. מכאן, חומרים החשובים לגופו של חתולך יעברו דרכו ולא ייספגו במערכת.

כמו כן, כמויות ההאכלה גדולות יותר מאשר אם מאכילים במזון ברמת רגילה. אם נשווה את הזמן שנגמר שק מזון רגיל לעומת שק מזון פרימיום נראה שמזון רגיל נגמר מהר מאד ואינו יוצא חסכוני בכלל.

מומלץ להאכיל את החתול במזון ברמת פרימיום אשר מכיל רמה גבוהה של חלבון  המתעכל בקלות, ללא מוצרי לוואי מן החי, ללא תוספים מלאכותיים וחומרי משמרים שאינם מתעכלים. למרות שמזון פרימיום  עולה יותר החתול יאכל פחות וישמור על בריאותו בצורה טובה יותר. את ההבדלים בין מזון זול למזון פרימיום ניתן לראות במו עיננו על החתול:  עיניים נוצצות, פרווה רכה, עור חלק וחיוניות.

כיצד נדע מהו מזון לחתול מומלץ ברמת פרימיום רמת נעכלות גבוהה?

נוכל לבחור מראש בחברות הידועות כאיכותיות בתחום המזון או נסמוך על המלצות של המומחה לתזונה בעל הניסיון בחנות חיות המחמד, הוטרינר או נעשה שיעורי בית בעצמנו ונפענח את תוית שעל השק.

ידוע כי המזונות ברמה הגבוהה הינם בעלי רמת נעכלות של 70-80%. במזונות ברמת נמוכה יותר יורדת הנעכלות ל-60% ואפילו פחות.

הדרך לקבוע מהי רמת הנעכלות (עד שייקבע חוק , שיחייב את היצרנים לכתוב זאת על המזון) היא לקרוא את הרכיבים וסדר הופעתם וזה יכול לעזור לנו לנחש את רמת הנעכלות.

כמו שהזכרתי, במסר הקודם, הרכיבים מסודרים לפי סדר משקלם במזון. אם הרכיב ה-1 הוא עוף או כבש אנחנו יכולים להניח  שמקור החלבון איכותי. מקור חלבון ממוצרי לוואי מעופות או מחיות אחרות הוא פחות איכותי אך עדיין סביר. עצמות וקמח עצמות זה פחות איכותי אבל אם סוג של דגנים מופיע כרכיב 1 זהו מקור חלבון שאינו נחשב כמתעכל אלא כתורם לעומס בפחמימות.

​יש לשים לב, כי לפעמים חברות מחלקות את מקור החלבון למספר חלקים כדי לטשטש את מקומו כרכיב העיקרי אם הוא תירס, לדוגמא .

במסר הבא שתקבלו נגלה איך לגלות את סודות התזונה הנכונה והבריאה עם כל המידע שגילינו.

לחנות לאוהבי חתולים לחצו כאן

האם יש לכם שאלות בנושא רמת נעכלות  של מזון לחתולים?
כתבו לי  כאן למטה בתגובות

כתיבת תגובה