איך נפטרים מטפילי אוזניים ?

שלום לכם אוהבי הכלבים,

כאן ליאורה מומחית מרכז המידע של חיש חי, אם הכלב שלך מנענע את הראש שלו ומגרד את האוזניים שלו סביר להניח שיש לו טפילים. טפילי אוזניים ודלקות אוזניים בקרב כלבים הינה בעיה מאד נפוצה ולרוב גם מאד מתסכלת, הדלקת צצה לעתים קרובות, וגורמת לך לחשוב שאי אפשר לטפל בזה ולהיפטר מזה. המאמר הזה יציג את הסיבות הנפוצות לטפילי אוזניים בכלבים ,וייתן לך פתרונות ביתיים יעילים להפסקת הטפילים והדלקות באוזניים של הכלב שלך.

מהן הסיבות והסימנים לבעיות אוזניים?

רוב אוהבי הכלבים יכולים בקלות לזהות אם לכלב שלהם יש טפילים או דלקת באוזניים על ידי הסתכלות באוזן הכלב. אוזן נורמלית היא בדרך כלל ורודה בהירה וקלה לבדיקה. אם לכלב יש
דלקת או טפילים באוזניים תראו הפרשה שחורה חומה או צהובה והאוזניים יהיו אדומות ורגישות למגע.
כלבים רבים סובלים מטפילי אוזניים וזו תופעה מדבקת שיכולה לעבור בין כל דיירי הבית ההולכים על ארבע. לכן הטיפול צריך להיות במקביל בכולם.
בעיות אוזניים קשורות במקרים רבים לנוכחות פרעושים לכן, טיפול נגד פרעושים צריך להיות טיפול שיגרתי כל השנה , במיוחד בארצנו החמה.
זיהומי אוזניים רבים נגרמים בשל אלרגיה, חלק נגרמים בגלל מים באוזניים אחרי רחצה או שחיה.
ישנם כלבים עם אוזניים שמוטות שנוטים לבעיות אוזניים בגלל שאין מעבר אויר לאוזניים וזה גורם לגדילה של בקטריות וחיידקים.

מהן הפתרונות לבעיות אוזניים חוזרות?

ראשית, הזכרתי כבר שטיפול נגד פרעושים צריך להיות נוהל שבשגרה כשמדובר בכלב שסובל מדלקות אוזניים חוזרות. שימוש בתכשיר נגד פרעושים טיפות כמו פרונטליין פלוס, וקטרה ,אדוונטג' או שימוש בתרסיסים נגד פרעושים על בסיס טבעי או על בסיס כימי יסייעו לצמצם את בעיות האוזניים החוזרות.

=========================================================
תזונה מתאימה לכלב האלרגי לכלבים הסובלים מדלקות חוזרות באוזניים חשוב לתת תזונה מתאימה היפו אלרגנית לכלבים רגישים. המזון צריך לכלול מקור חלבון שונה עם מינימום רכיבים. כיום , קיים מבחר גדול של מזונות ,שעשויים ממקורות חלבון שונים מהרגיל "עוף" מקור החלבון הינו לרוב דגים או ברווז ואפילו כבש שימוש במזון ממקור חלבון שונה יכול לצמצם את התופעה של דלקות חוזרות באוזניים. מניסיוני גיליתי שמזון לכלבים רגישים המבוסס על דגים ותפוחי אדמה מהווה בחירה טובה שמצמצמת את תדירות דלקות האוזניים בכלבים. .אני ממליצה להתייעץ עם המוקדניות בחיש חי לגבי התאמת מזון מתאים לכלבך שסובל מבעיות חוזרות באוזניים.

הטיפול הקל והנוח ביותר הינו שימוש בתמיסה מוכנה לאוזניים, ניתן להשיג בסניפי חיש חי ובחנות חיש חי ברשת, כולן מבוססות על העיקרון של תמיסה מוכנה לזילוף באוזניים, לטיפול וחיסול הטפילים והרגעת האוזן. הטיפול חייב להיות מתמשך מכיוון שחיסול הטפילים אינו מספיק יש לחסל גם את הדור הבא שעדיין שוכן באוזן.

הפעולה החשובה ביותר שיש לבצע היא ניקוי האוזן מהלכלוך, הפרשה והטפילים. חומץ לבן הוא חומר מאד יעיל להוצאת הלכלוך מהאוזניים והריגת הטפילים שאחראים לזיהום באוזניים. החומץ הוא אנטי-פטרייתי, כך שבמקרים רבים הוא לבד יכול לפתור את דלקת האוזניים. אם לכלב שלך יש פצעים אדומים ופתוחים אל תשתמשו בחומץ, כי זה יכאיב לו. יש להשתמש בחומר מרכך כמו שמן זית. ערבבו את החומץ עם מים ביחס 50:50 קחו מזרק ומלאו אותו ב-5 מ"ל מהתערובת ל- 9 ק"ג משקל גוף וטפטפו בכל אוזן שעם דלקת. תפסו את האוזן בחיבור לראש, לחצו בעדינות בעזרת הבוהן והאצבע ושפשו את התערובת לתוך תעלת האוזן. המשיכו לעשות זאת במשך 5-7 ימים. לכלבים שיש להם נטייה חוזרת לדלקות ניתן לעשות זאת באופן קבוע פעם בשבוע למניעה.

שמנים מסייעים במקרים שהאוזניים מודלקות וקשה לגעת בהן. במקרה כזה ניתן לערבב 1 כף שמן זית, 1 קפסולה של ויטמין E הכניסו את התערובת לתוך אוזן הכלב תנו לזה לחלחל במשך 5 דקות ואז תנגבו את הלכלוך בעזרת צמר גפן.

שמן פשתן – מהווה אפשרות טובה לשימוש במקרים של דלקות אוזניים חוזרות בכלבים, כשמומלץ לתת 1 כף לכלב במשקל 20 ק"ג ליום. ניתן להוסיף לתזונה היומית.

כעת, אתם יודעים טוב יותר מהן הסיבות לבעיות אוזניים ואיך לטפל בהם בבית בעזרת פתרונות טבעיים

איך מחדירים טיפות אוזניים לכלב בצורה נכונה ?

חשוב להחדיר את התרופה לחלק האופקי של תעלת האוזן. שלא כמו האוזן האנושית, צורת מנהרת האוזן היא בצורת האות L וחשוב להחדיר את התרופה/התמיסה לחלק התחתון האופקי של האוזן קרוב לעור התוף.

משכו בעדינות את האוזן ואחזו בה ביד אחת. שימו כמות קטנה של התרופה/הטיפות בחלק האנכי של תעלת האוזן, בזמן שאתם מקפידים שהאוזן תהיה מורמת. שימו את האצבע מקדימה ובבסיס של האוזן. עסו בעדינות את תעלת האוזן בעזרת האצבע והבוהן, קולות רחש יאמרו לכם שהתמיסה התפזרה באוזן והגיעה לתוך תעלת האוזן.

נקו את החלק החיצוני של תעלת האוזן והחלק הפנימי של האוזן בעזרת קיסם צמר גפן שטבול בתמיסה.

אני מקווה שמצאתם את הפתרונות מועילים !!!

יש לכם פתרונות טבעיים משלכם? שתפו כאן למטה

לפוסט הזה יש תגובה אחת

  1. דפנה

    תודה על הטיפים הנהדרים.
    יש לי בוקסר שסובל מבעיות באוזניים ואני באמת אעשה את הטיפולים שאת מציעה.
    תודה

כתיבת תגובה