שאריות אוכל מהשולחן לחתול – כן או לא?

בעקבות הסרטון בו גיליתם אלו מזונות "אנושיים" רעילים לחתולים קבלתי תגובות ושאלות רבות , והדבר שימח אותי מאד כי הרגשתי שכל אחד מאיתנו באמת אוהב את החתול שלו ורוצה שיהיה בריא מאושר ויזכה לאריכות ימים.

שאלה שחזרה על עצמה היתה:


שאריות משולחן האוכל זה טוב או רע לחתולים?

לרוב, התשובה תלוייה במי שעונה. לרוב שאריות מהשולחן אינן דבר טוב אבל כמו כל דבר יש גם יוצא דופן.
.


מההיבט הבריאותי


ישנם וטרינרים המאמינים ששאריות מהשולחן זה החטיף הבריא ביותר שניתן לתת לחתול, לעומת כאלה שחושבים, שאסור אף פעם לתת לחתולים חטיפים משאריות השולחן.
לעיתים, שאריות מהבית, כגון, עוף מבושל במים, בריאים יותר מחטיפים שהרכיב הראשון שלהם הוא "מוצרי לוואי" שפירושו מוצר הנגזר מהבשר למשל ולא הסטייק העסיסי שנמצא לנו בצלחת .
קביעות במזון

יש לזכור כי חתולים צריכים קביעות במזון כדי שמערכת העיכול שלהם תעבוד בצורה חלקה ובריאה. ולכן ,מתן שאריות מסוגים שונים ,כל יום, עלול לגרום ל"בלגן בקיבה". דבר שלא היינו רוצים ליצור וגם לא לנקות בבית או בארגז החול אם החתול הזללן הספיק להגיע לשם…


השמנת יתר

נקודה נוספת למחשבה היא החשש מהשמנת יתר של החתול ,שאוכל בשמחה את השאריות ומשמין מהם. חתולים שמנמנים זה חתולים לא בריאים ושאינם מאריכים חיים. על ידי מתן שאריות אנחנו "הורסים" לו את איכות החיים ואורכם. החתולים שמשמינים ,מוגבלים בתנועתם , ואינם מסוגלים לקפוץ למקומות גבוהים. האכלה של שאריות הבית יכולה להוביל להשמנת יתר מהר יותר .


מבחינה התנהגותית


"עצמאי בשטח"

ברגע שאנחנו מתחילים להאכיל משאריות השולחן ,אנחנו מרגילים אותו לאכול מהמזון , המונח על שולחננו , ואז אנחנו מוצאים עצמנו בארוחת שבת מסלקים את החתול מסיר החמין…. במקרים רבים ,כשנותנים שאריות מהשולחן ,החתול מתחיל להרגיש "עצמאי בשטח" ולוקח בעצמו דברים שלא התכוונו שייקח או ייטעם ולפעמים לפנינו…

ישנם מומחים שאומרים שזה בסדר להאכיל חתול בחתיכות בשר טרי בתנאי ששאריות המזון לא ניתנות בזמן הארוחה שלנו וישירות מהאוכל שלנו. כלומר, לתפיסתם, אפשר ורצוי לתת לחתול בצלחת שלו חתיכות עוף ,למשל, כי שם ימצאו את החלבונים הכי בריאים לחתול למערכת העיכול שלו. אבל על החתול ללמוד שהוא אוכל רק מה שמוגש לו בצלחת.


חתול בררן

 

אבל יש גם מגבלה שעלינו לשים לב והיא שמתן חטיפי בשר יכול להפוך את החתול שלנו לבררן , שיתחיל לעשות לנו בעיות עם האוכל היבש לחתול , יסתכל עלינו ועל האוכל היבש, יעקם את האף ויסובב את הישבן וזה לא רעיון טוב כי המזון היבש לחתול הוא מזון מלא ואיכותי שנותן תזונה מלאה ובריאה לחתול ו"חטיפי הבית", כשמם כן הם, חטיפים ולא מנה עיקרית.

לסיכום, תמיד כשאנחנו רוצים לפנק את החתול שלנו עלינו פשוט לשחק איתו יותר, להפעיל אותו ולתת לו יותר אהבה ותשומת לב ואז החתול שלך יחיה חיים ארוכים מאושרים ובריאים יותר ואנחנו נהיה מרוצים שאין טביעות רגליים של החתול על שולחן האוכל שלנו.


מה החלטתם האם תתנו משאריות השולחן לחתולים שלכם? שתפו וספרו לי כיצד נהגתם בעבר ומה תעשו מהיום ואילך?

לייעוץ נוסף היכנסו לדף הפייסבוק שלנו "חיש חי פתרונות ושירות לכלבים וחתולים"

או דרך מוקד מומחיות שרות ההזמנות הטלפוני

1-700-70-88-88

 

לפוסט הזה יש 6 תגובות

 1. עודד

  שלום ליאורה ,
  לצערנו ו-שמחתנו, החתול שלנו (לינקולן) אוכל הכל מהכל וכל הזמן …

  כשזה מגיע לבשר אי אפשר לאכול לידו אפילו וחייבים לתת לו את המעשר שלו …

  אני מאמין (לאחר נסיון של המון חיות מחמד) שהדרך הכי טובה היא אכן לתת אוכל יבש בהקצבה קבועה ואם נותנים שאריות אז לא ליד השולחן אלא בצלחת של הבע"ח ובזמן קבוע מראש ..

  יום טוב

  1. ליאורה מחיש חי

   תודה עודד על תגובתך אכן לינקולן בר מזל שהוא החתול שלך ואם אתה מקפיד על הכללים של מתן מעשר בצלחת שלו ולא ליד השולחן והקפדה על מתן חטיפים בריאים ולא רעילים בטעות אזי הנך הורה טוב ושפר מזלו של לינקולן שגדל בבית שלך. המשך כך
   ליאורה

 2. חן

  מזכיר לי פעם שהאכלתי חתולה קבועה שהייתה מסתובבת בבניין שלנו, ואז כל בוקר היא הייתה עושה לנו קבלת פנים ליד הדלת של הבית ומשאירה לנו "הפתעות" ליד הדלת. השטיח שלנו הפך לארגז חול החדש.
  אז למדתי…וגם את העניין הזה של הבשר הטרי על השולחן לעומת האוכל המיוחד שנראה לו טפל עם הזמן, שתמיד הזהרתי איתו את הקרובים שלי, והכתבה חיזקה.
  כתבה יפה וחשובה, כי רוב האנשים חוזרים על הטעות הזו באמת מתוך כוונה תמימה ואוהבת.

  1. ליאורה מחיש חי

   תודה חן , שמחתי לקרוא שאת דואגת לבעלי החיים של הקרובים שלך ומקוה שבעזרת האתר תלמדי דברים חדשים ותוכלי להמשיך לייעץ ולעזור לכל הזקוקים לכך.
   בהצלחה
   ליאורה.

 3. שולמית

  יש לי חתולה מבוגרת ובזמן אחרון עשיתי נסיון לתת לה בערב צ'ופ חזה עוף מטוגן בטיפת שמן זית.
  מאד מתלהבת מזה.
  כבר למדה שבמשך היום יש אוכל יבש.
  האם אני מזיקה לה בזה?

  1. ליאורה מחיש חי

   היי שלומית
   מעט חזה עוף ושמן זית אינו מזיק לחתולה.
   העיקר שתמשיך לאכול מזון יבש מלא.
   בריאות שלמה
   ממתינה להזמנתך בחיש חי מזון וציוד לחתולים
   1-700-70-88-88-88 או באתר hishhay.co.il
   ליאורה

כתיבת תגובה