לג בעומר – לא לחתול שלי

שלום לכם אוהבי החתולים,
כאן ליאורה מחיש חי עם פוסט בנושא בריאות החתול
מה עושים כשהחתול שואף עשן? מה הסימפטומים? איך מטפלים?

איך מגינים על החתול מחג המדורות הגדול?

רוב החתולים בני המזל יבלו גם השנה את שבוע ל"ג בעומר בתוככי הבית שלנו. אם מתמזל מזלם ויש להם בתים להיות בהם הם יהיו רחוקים מעשן המדורות מסכנות האש ומההמולה של חוגגי ל"ג בעומר אולם יש כאלה שנאלצים להיות בחוץ וחשופים למדורות לריח ולעשן ויש מקומות בהם המדורות נערכות בסמיכות קרובה מאד לבית בו מתגוררים חתולים. עשן המדורות משתנה בהתאם לרוח ויכול לייצר מסך עשן שפוגש את החתולים ללא הכנה מוקדמת.

מה הסכנות בלג בעומר לחתולים?

חתולים הסובלים מבעיות נשימה, גזעים כמו פרסיים פחוסי הפנים, חתולים עם בעיות נשימה כמו אסטמה עלולים לסבול מחשיפה לעשן.
מדורות מייצרות גזים שונים שממלאות את האויר בחד תחמוצת הפחמן (CO) אשר נשאף לריאות היכן שמולקלות הדם ומתחבר להומוגלובים. ההומוגלובין באופן רגיל חובר לחמצן ונושא אותו בזרם הדם. אולם אם חד תחמוצת הפחמן זמין, אז ההומוגלובין חובר אליו. הרעלת חד תחמוצת הפחמן גורמת לחולשה, התמוטטות והתעלפות. אין דרך להוציא חד פחמוצת הפחמן ממחזור הדם הוא חייב לעבור את כל המסלול ולהתעכל.
שאיפת עשן הינה התופעה המסוכנת ביותר בשריפות ומדורות. שאיפת העשן גורמת לאנשים ולחתולים להיות חולים. לחתולים יש מעברי אויר קטנים ותכולת ריאות קטנה ולכן הם רגישים לעשן. נטייתם של החתולים להשאר במקומות גבוהים גם היא לא מוסיפה למצב. הגזים והעשן נספגים ברקמות של הריאות ומקשים על הנשימה. גורמים לחתולים להשתעל ואפילו להתעלף מחוסר חמצן..
לכן הכלל הכי בסיסי וחשוב הוא לסגור בצורה הרמטית את החלונות והתריסים בבית למניעת חדירת עשן הביתה. אם בכל זאת חדר עשן הנה מדריך קצר מה לעשות.

מה הסימפטומים של חתולים ששאפו עשן?

חתולים ששאפו עשן מתנשפים בכבדות ומשתעלים ולעיתים אף מתעלפים בגלל המחסור בחמצן. החניכיים שלהם משנים את צבעם מחוירים או הופכים כחולים בשל המחסור בחמצן.

מה הטיפול בחתול ששאף עשן?

שאיפת עשן הוא מצב חרום רפואי אשר מחייב טיפול רפואי וטרינרי מיידי, אפילו אם החתול נראה מאושש. חתול יכול למות שעות וימים אחרי השאיפה. מה לעשות?

דבר ראשון יש להרחיק את חיית המחמד ממקור העשן. עצם המעבר לאיזור נקי מעשן ועשיר בחמצן כבר משפר את המצב במקרים של שאיפת עשן קלה. במקרים של שאיפת עשן כבד אפילו אם נראה שהחתול התאושש יש לגשת לוטרינר .
סע עם החתול לוטרינר הפעל מזגן בתוך הרכב על מצב קירור להקלת הנשימה והנח את החתול בתוך כלוב נסיעה או קופסא כדי שיוכל להרגע ולא להכנס לעודף חרדה וסטרס שיכולים יחד עם בעיות הנשימה יכולים לגרום להתקף לב או כשל נשימתי.
אם החתול הפסיק לנשום – יש לבצע הנשמה מפה לפה לחתול. הקף את פה ואף החתול בידיך ונשוף פנימה 2 נשימות מהירות ברגע שבית החזה מתרומם הזז את פיך הצידה שיצא האויר המשך בקצב של כ-20 נשימות בדקה עד שתראה שהחתול נושם בכוחות עצמו או שהגעת לוטרינר. עליך להיות עירני מאד למצב החתול כי איך שהוא מתאושש הוא עלול לנשוך מתוך בהלה ופחד.
אם החתול לא נושם מחפשים דופק. דופק ניתן למצוא בצד השמאלי של החתול מאחורי המרפק. אם לא מרגישים בדופק של החתול יש לבצע החייאה. יש להניח את היד על הנקודה בחזה מאחורי המרפקים ועסה בחוזקה בין האצבעות לאגודל לחצו בערך 1.5 ס"מ בערך 100 פעמים בדקה. המשך לתת הנשמה מפה לפה של 20 נשימות בדקה ו-5 לחיצות לסירוגין . המשיכו בהחייאה ובהנשמה מלאכותית עד שתרגישו שהלב פועם ואז להפסיק עם הלחיצות אבל המשיכו עם ההנשמה.

כיצד ניתן להימנע מהמצב בו החתול שואף עשן ?

הרחקה של החתול ממקומות של שאיפת עשן, מדורות וכדומה היא הדרך הטובה ביותר למנוע שאיפת עשן.
שאיפת עשן מגרה את הריאות והגרון. החתול ימשיך להשתעל במשך מספר ימים. מתקן אדים שיופעל במשך מספר ימים בחדר השינה של החתול יכול להקל על החתול. לתת מים טריים לחתול עם קוביות קרח בתוכם יכולים להרגיע ולהחליק את דרכי הנשימה של החתול.
לעומת זאת, הפעלת מיזוג אויר יכולה להגביר את הגירוי של דרכי הנשימה ,לייבש את המעברים הצרובים, שנפגעו משאיפת העשן ,לעכב את ההחלמה והחזרה לשיגרה של החתול.

לסיכום, שמרו על החתולים שלכם בבית בחג לג בעומר ועל החלונות סגורים ושלא תזדקקו להדרכה הזו אף פעם.

לפוסט הזה יש תגובה אחת

 1. יעל שרוני

  היי ליאורה,
  גם אני מאוד שונאת את לג בעומר.
  כאן בשכונה (נחלת יצחק) כבר מסריח ועשן כל ערב כבר מיום ראשון.
  טוב שזה רק פעם בשנה!!
  יעל שרוני

כתיבת תגובה