5 דרכים לטיפוח וניקיון החתול

שלום לכם אוהבי חתולים,

כאן ליאורה מומחית חיש חי עם מאמר בנושא טיפוח ניקיון והיגיינה של החתול

בני האדם עסוקים בחיי היומיום בניקיון וטיפוח עצמי. אבל מה עם החתולים? טיפוח וניקיון זהו צורך בסיסי וחלק חשוב בחיי החתולים. כמונו בני האדם חתול זקוק לטיפוח קבוע כדי להראות ולהרגיש טוב עם עצמו.כל הורה לחתול יודע שהחתול מבלה את רוב שעות הערות שלו בליקוק עצמי טיפוח וניקיון עצמי.

חתולים אינם זקוקים למקלחת על כך עלינו להודות!! כי לא הייתי מציעה לאף אחד מאיתנו לנסות לרחוץ חתול, ולרוב גם אין צורך, אלא במקרים מאד מיוחדים ואסביר על כך בהמשך. חתולים בהחלט זקוקים לטיפוח וניקיון.

שאלתם באיזה תדירות ובאיזה אופן ? על זה מה במאמר הזה. ישנם הבדלים בין גזעי החתולים דבר המשפיע על הצורך בטיפוח. בגלל הבדל באורך השיער וסוג השיער, חתולים עם פרווה ארוכה, חתולים עם פרווה בינונית וחתולים עם פרווה קצרה כמו חתולי החצר, חלק מהגזעים נזקקים לטיפול וטיפוח לעתים קרובות יותר.

מומחיות השרות של חיש חי יוכלו לייעץ לכם איזה טיפוח מתאים לחתול שלכם וכמובן שחשוב להשתמש בכלי הטיפוח המתאימים.

מהן הפעולות הבסיסיות ההכרחיות לטיפוח והיגיינת החתול?

סירוק והברשת השיער

רוב החתולים אוהבים שמברישים את פרוותם. הפעולה הזו תורמת לקשר בין ההורה לחתול
ושומרת על הפרווה בריאה כל השנה ומסייעת, כמובן, במניעת פיזור שיער נושר בבית, בעיקר בעונת הנשירה. תדירות ההברשה המינימלית תלוייה בסוג שיער החתול.

יש לבחור במברשת/מסרק מתוך המגוון הקיים במחלקת היגיינה וטיפוח כגון מברשת קוצצת, מברשת קנים כפופים, ומברשת כפפה המתאימים לחתול שלך ולפעול לפי ההמלצות:

חתול בעל פרווה קצרה מספיק פעם בשבוע לסרק
חתול בעל פרווה בינונית עלול לסבול לרסטות וקשרים מומלץ לפחות 3 פעמים בשבוע
חתול עם פרווה ארוכה יש לסרק/להבריש כל יום!!!

טיפול אוזניים

כבר הזכרתי במאמר קודם שלי בנושא , כי אוזניים הם גן עדן לבקטריות וטפילי אוזניים אם לא מקפידים על ניקיונם. רוב החתולים מספיק שננקה להם אוזניים פעם בחודש במסגרת שעת הטיפוח היומית. אולם יש חתולים שיש להם בעיות חוזרות באוזניים והם יזדקקו לניקיון פעם בשבוע.
חתולים עם אוזניים נפולות או פרווה ארוכה נוטים לבעיות אוזניים בגלל שתעלת האוזן אינה מאווררת כראוי ניתן להשיג תמיסה לניקוי אוזניים בחנויות הרשת ולקרא בהרחבה במאמרי איך נפטרים מטפילי אוזניים

גזיזת ציפורניים

חתולים לא אוהבים שגוזזים להם ציפורניים וגם אנחנו נמנעים לרוב מלגזוז לחתולים ציפורניים מתוך פחד שנפגע בהם או נכאיב להם
כל החתולים זקוקים ל"פטיקור" גזיזת ציפורניים לפחות פעם בחודש.
יש להשתמש בכלי גזיזה מתאימים קוצץ ציפורניים או מספריים מתאימות אותם ניתן לרכוש בחנות חיש חי ובאתר האינטרנט שלנו.
גזיזת ציפורניים היא טכניקה שצריך ללמוד יש לגשת לספרית או לוטרינר שילמד אתכם איך גוזזים ציפורניים. ואם תחליטו שזה לא בשבילכם הוטרינר או הספר ישמח לעשות זאת עבורכם.

רחצה 

לרוב לרחוץ חתול אינה חוויה לחתול ולנו ומהווה טראומה ומתכון לנשיכות ולריצה שלנו לאחות במיון, כדי לטפל בפציעות שלנו. חתולים לרוב אינם אוהבים להתקלח. רוב החתולים ישרטו ינשכו וייאבקו בכם אם תנסו לרחוץ אותם כאילו חייהם תלויים בכך.

ניתן להרגיל חתול מגיל ינקות לרחצה וחתולים שהתרגלו לכך אפילו אוהבים את זה. רחצה של החתול יכולה להיות חוויה חיובית אם היא נעשת בצורה נכונה.
רוב החתולים אינם צריכים אמבטיה!!! הם מטפחים ומלקקים את עצמם כל יום ומנקים את עצמם.
אולם  במידה שאתם רוחצים חתול תמיד יש להשתמש בשמפו לחתולים ייעודי עבורם.

תספורת

חתולים ממשיכים לגדל שיער רוב חייהם ולרוב הם מטפחים ומנקים אותו ללא הפסק.ולכן, חתולים אינם זקוקים לתספורת.

אולם, יש מקרים בהם החתול לא מטפח את עצמו בגלל בעיות בריאותיות , בגלל עודף משקל המונע ממנו יכולת גישה לאיזורים שונים בגוף וכך נוצרים קשרים שלא ניתן להתירם, או כשלחלקו האחורי של הגוף נדבקות שאריות לשיער באיזור הישבן והאיזור לא מנוקה ומטופח כיאות.

אז יש מקום לספר את פרוות החתול במקומות אלו, אולם, זה צריך להיעשות בזהירות תוך שימת לב לא לגזור בטעות את עור החתול שהוא דק ועדין.

את רוב החתולים אין צורך לספר אבל בהחלט יש לטפח את שיער החתול באופן עקבי ולסרק את החתול באופן קבוע יומיומי. הסירוק ייעשה מכיוון הראש לכיוון הזנב ומכיוון הזנב לכיוון הראש. מטרת פעולת הסירוק הזו היא לאוורר את הפרווה ולהסיר את השיער המת כדי שלא יהפוך לקשרים הבלתי ניתנים להתרה. יש להקפיד על הפעולות הללו בעיקר לפני האביב בחודש מרץ ולפני הסתו בחודש ספטמבר וכך השיער צומח בריא יותר העור נושם יותר האזניים מאווררות והחתול מרגיש טוב יותר וחיוני לקראת האביב.

 האם אתם מקפידים על טיפוח החתול שלכם? ספרו לנו כיצד ובאיזו תדירות

לפוסט הזה יש תגובה אחת

 1. סיגל

  תודה ליאורה על המאמר המעניין.
  הצחקת אותי עם לעשות מקלחת לחתול. ז
  זה נראה לי מסכן חיים!!!
  ניסיתי פעם לרחוץ את ג'ק החתול השחור שלי וזה עלה לי בצלקות…
  אני מקפידה לסרק ולהבריש ואקח לתשומת לבי את המלצתך לגזוז ציפורניים ולנקות אוזניים.

  סיגל

כתיבת תגובה