השמנת יתר-כלבים וחתולים מתים בגלל חוסר מודעות

שלום לכם אוהבי כלבים וחתולים
כאן ליאורה מחיש חי עם מאמר בנושא  חוסר מודעות גורם למוות

כלבים וחתולים מתים מדי יום מכיוון שבעליהם אינם מודעים לכך שעודף משקל והשמנת יתר הם הגורם מס' 1 לתמותת חיות מחמד.

אנשים רבים מאמינים שאהבה מראים בצורה הטובה ביותר על ידי בישול ופינוק בני המשפחה באוכל אמא יהודייה…ולכן אוכל נחשב לשפת אהבה.  וכמובן, האהבה מובעת גם לחיות מחמד שלהם.
נתונים חדשים מהארץ ומהעולם מראים כי במהלך השנים האחרונות השמנת יתר של חיות מחמד הולכת ומחמירה, והיא ממשיכה להיות האיום הבריאותי הגדול ביותר על חיות מחמד ועל איכות ותוחלת החיים שלהם כיום.

על פי הסקר של האגודה האמריקאית למניעת השמנת יתר בחיות מחמד (APOP) משנת 2018, כמעט 55.8 אחוז מהכלבים ו -.59.5 אחוז מהחתולים בעלי עודף משקל או סובלים מהשמנת יתר.
מאז 2012,שהחלו למדוד נתונים בסקר המספרים רק עולים.

מה ההשפעה של עודף שומן בכלב ובחתול לבריאותם?

ישנן מספר מחלות ומצבים קשורים העלולים להופיע כאשר כלבים וחתולים סובלים מעודף משקל או מהשמנת יתר, כגון:

✳️בעיות עור ✳️בעיות נשימה ✳️הפרעות בתפקוד הכליות
✳️הפרעות מטבוליות ואנדוקריניות ✳️בעיות אורטופדיות
✳️סרטן ✳️דלקת כרונית ✳️פגיעה באיכות החיים ✳️סוכרת
✳️דלקת מפרקים ניוונית ✳️בלוטת התריס✳️אי ספיקת לב

מחלות רבות נוספות גובות את חייהם של חיות מחמד עקב השמנת יתר.
מחלות רבות קשורות לעומס המוטל על העצמות והמפרקים, מערכות הדם והעצבים.
כל אחת מהמחלות יכולות לגרום לחיית המחמד שלכם להיות אומללה, ולתוחלת חיים קצרה יותר. השמנת יתר יכולה להרוג בעלי חיים ממש כמו השמנת יתר בבני אדם.

כלבים וחתולים מתים מדי יום מכיוון שההורים שלהם לא מודעים לכך, שחיות המחמד שלהם אוכלות יותר מדי, וממעטות בפעילות גופנית..

האם יש קשר בין תזונה למשקל לחיות מחמד?

במילה אחת כן.
תזונה נכונה הוא דבר שצריך להתאים עבור חיות מחמד בדיוק כמו לגבי בני אדם.
משקל עודף יכול לקצר את החיים  של כלבים וחתולים ולהשפיע על איכות החיים.

גם ההשלכות הכספיות משמעותיות, לפי הערכתי, הורים לכלבים וחתולים משלמים אלפי שקלים בעלויות רפואיות טיפולים וטרנריים, תרופות,מזון רפואי מיוחד ועוד על מנת לטפל בחיות המחמד שלהם כאשר אם היו היו מתנהלים נכון יותר מלכתחילה בנושא תזונת הכלב והחתול שלהם זה היה נמנע.

לעתים קרובות הורים לחיות מחמד מחפשים בגוגל תשובות לגבי מה בטוח ובריא לתזונה של חיות מחמד. ומחפשים מידע על איך לעזור לכלב ולחתול לרדת במשקל ,אמנם זו יכולה להיות דרך טובה ללמוד עוד על תזונה לחיות מחמד, אך היא עלולה להזיק, תלוי במקור.

התזונה חשובה מאד בנושא ירידה במשקל לכלב ולחתול אבל זה לא הדבר היחיד כשמדובר על ירידה במשקל.
כשאני מדברת על הגעה למשקל תקין מדובר על תכנית מלאה ומסודרת על מכלול שלם שקיים בתכנית תאוצ"ה לירידה במשקל.

הורים לחיות מחמד צריכים לקחת בחשבון הוא שרוב חברות המזון לחיות מחמד מציינות כמות מזון מומלצת לרוב גבוהה ממה שחיות מחמד זקוקות להן בהתאם לפעילות הגופנית שלהם.

אולי נשנה למזון עם רמת שומן נמוכה?

פעמים רבות אומרים לי "נשנה לאוכל עם רמת שומן נמוכה וזה יספיק". יש לי חדשות בשבילכם, שומן לא עושה חיות מחמד (או אותנו) שמנים, פחמימות משמינות אותנו, ראו דוגמא בתזונה הקטגונית שאנשים אוכלים רמות שומן גבוהות ויורדים במשקל.

מה עם הגבלת קלוריות?

הגבלה קלורית או הקטנת גודל המנה או הקטנת מספר הארוחות ביום הן חלק מהמלצות שלי למשתתפים בתכנית תאוצ"ה וזה יכול להוביל לשיפור משמעותי בבריאות חיית המחמד הסובלת מעודף משקל, רק כמו שאמרה לי כנרת שהשתתפה עם הכלבה שלג "פשוט קשה ממש ליישם את העקרונות האלה".

נכון , קשה ליישם אבל המחקרים מוכיחים שכלבים וחתולים חיים זמן רב יותר עם פחות מחלות אם הם שומרים על משקל גוף תקין לאורך זמן.
אז תפקידנו לעזור להם  להגיע למשקל תקין ואנחנו כאן כדי לעזור.
להרשמה לתכנית תאוצ"ה למשקל תקין ובריאות טובה לחיית המחמד

מה תפקיד הוטרינר ?

הורים  רבים לחיות המחמד כשנשאלים אם הם חושבים שבריאות חיית המחמד שלהם תקינה ובריאה, אומרים שכן למרות שבכל קנה מידה הכלב והחתול שלהם נחשבים בסובלים מעודף משקל.
לצערי, לרוב הווטרינרים גם הם לא מתייחסים להשמנה של חיות מחמד באופן ברור וחד משמעי עם הורים לכלבים וחתולים.
לפי תפיסתי תפקיד הוטרינר בנושא עודף משקל של חיית המחמד הוא :
📌ליידע את ההורים על מצב עודף המשקל
📌להכין תכנית פעולה כדי לעזור לכלב / לחתול לרדת במשקל
📌 להיות שותף פעיל להשגת המטרה ולעזור לך לעשות זאת.

אולם , בכל שנותיי ועבודתי בתחום חיות המחמד משנת 1989 לא נתקלתי באף וטרינר בארץ שעושה זאת!
ומכיוון שחוויתי על בשרי את תוצאות השמנת היתר במוות של כלבה אהובה, התחלתי ללמוד ולחקור בנושא ובניתי תוכנית מסודרת תכנית תאוצ"ה למשקל תקין ובריאות טובה לחיית המחמד בה אני מלווה הורים לחיות מחד ועוזרת להם לעזור לחיית המחמד שלהם לרדת במשקל. ואני גאה לאמר שאני עוזרת להורים לכלבים וחתולים להמנע מלעבור את הסבל ועוגמת הנפש שאני עברתי מתוך חוסר מודעות לסכנות עודף המשקל והשמנת היתר
כיום ,הליווי ניתן רק כליווי אינטרנטי דרך המחשב, והורים יכולים לפי הקצב שלהם להקשיב לתכנית, לקבל כלים והדרכות ולהתחיל ליישם ולעזור לכלב/לחתול שלהם לרדת במשקל ולהגיע למשקל תקין בבריאות טובה למען אריכות שנים.

לפרטים והרשמה לחצו כאן

כתיבת תגובה