למה חתול עושה מחוץ לשירותים?

שלום לכם אוהבי החתולים,

כאן ליאורה מומחית חיש חי לגידול חיית מחמד בריאה מאושרת ומאריכת שנים
והפעם עם נושא כאוב ומציק –

למה חתול עושה את צרכיו מחוץ לארגז החול?

לאחרונה אני נתקלת בשאלות רבות בנושא עשיית צרכים מחוץ לשירותים של החתול. שלחה לי שאלה אורית מקרית עקרון:

יש לי חתולה בת 13 שתמיד היתה חתולת בית וחצר בחודשים האחרונים היא עושה את צרכיה מחוץ לארגז החול כמעט תמיד. בעבר היתה מקפידה לעשות בארגז החול לחתולים והתנהגות זו אינה אופיינית
לה וכמובן מפריעה לנו. מיותר לציין שהיא בריאה ולא עשיתי שום שינוי במזון חתולים שהיא אוכלת ולא שיניתי גם את החול שאני משתמשת בו.
ניסיתי לשנות את סוג החול ולראות אם זה משפיע,ולצערי התוצאות היו אותו הדבר, הצואה על הרצפה. רציתי לשמוע אם יש לך אי אילו רעיונות… תודה אורית

אני רוצה להודות לאורית על המייל וברור שהתעצבתי לשמוע מה קורה אצלך בבית, זה ללא ספק פוגם באיכות החיים. יכולות להיות מספר סיבות למה חתול עושה צרכים מחוץ לארגז ולמה הוא מפסיק להשתמש בארגז החול שהוא השירותים שלו. הסיבות יכולות להיות בריאותיות, פסיכולוגיות ותלויות סביבה.

 • בשלב הראשון, יש לפסול סיבות בריאותיות ישנן סיבות רפואיות כגון טפילים, מחלות מעי דלקתיות, עצירות, שלשולים ובעיות אחרות אני ממליצה לגשת לוטרינר לבדיקה כללית בסיסית כדי לנטרל את הסיכוי שמדובר בבעיה רפואית.
 • קושי פיזי להכנס ולצאת מארגז החול במיוחד חתולים מבוגרים המתחילים לסבול מבעיות פרקים.
 • מיקום לא טוב של הארגז – למשל מיקום באיזור עמוס רעש ובלגן ללא פרטיות ושקט.
 • מיקום לא נוח כמו בקומת מרתף או צמוד למכונת כביסה.
 • סוג חול לא מתאים. חתולים רבים מעדיפים חול מתגבש על פני חצץ ועל פני חול קריסטל שהמגע שלו לא תמיד נעים לרגלי החתול.
 • גובה החול אינו מספיק ולכן החתול לא יכול לחפור לעשות צרכיו ואחר כך לכסות. או לחילופין יותר מדי חול שגורם לחתול להרגיש "טובע" בחול ומוותר על עשייה בארגז החול לחתולים.
 • שירותים סגורים – ישנם חתולים רבים שאינם אוהבים ארגזים סגורים.
 • ארגז חול לחתול שאינו נקי – בבית שלא מנקים את ארגז החול לחתולים לעיתים קרובות. את החול יש לנקות בעזרת כף לניקוי חול לפחות פעם ביום ועדיף פעמיים בוקר וערב. חתול היא חיה נקיה מאד וכמו שאתם לא תרצו להיכנס לשירותים מלוכלכים החתול רגיש פי כמה כמה לריח רע מהשירותים.
 • ארגז חול לחתול נקי מדי – שירותים לחתול נקיים מדי. יש כאלו המנקים את ארגז החול עם חומרי ניקוי כימיים חזקים הגורמים לחתול להימנע מלהיכנס לארגז החול.
 • יש חתולים שנמנעים מלעלות על הניילון ששמים בבסיס הארגז, זה מפריע להם. יש לקוחות ששמים את הארגז על ניילון כדי שהסביבה לא תתלכלך זה מצויין לבעלים אבל זה מפריע לחתולים.
 • לעיתים מקור הבעיה היא יריבות בין חתולים בבית בנוגע לארגז החול הגורמת לעשיית צרכים  מחוץ לארגז. לזה ניתן לנסות להשתמש בפלי-ווי FELLI WAY המיועד להרגעה במקרים של סטרס חרדות והתנהגויות לא רצויות של חתולים.
 • פחות מדי שירותים לחתול -בבית עם יותר מחתול אחד שיש בו פחות מדי שירותים לחתולים. לעיתים שינוי מותג החול, סוג החול מחצץ למתגבש שינוי במיקום הארגז, שינויים בחיי החתולים ועוד יכולים לגרום לשינויים התנהגותיים. כמובן שהוספת ארגז שירותים נוסף שימוקם במקום אחר בבית זה תמיד רעיון מבורך העקרון הוא שכמות השירותים לחתול בבית צרכה להיות לפי הנוסחא כמות החתולים בבית +1

שינויים אלו במיוחד אם הם מבוצעים יחד עם ניקוי של "תאונות" קודמות באמצעות תרסיסים מנטרלי ריח וכתמים יכולים להשיג תוצאות מצוינות בניטרול הבעיה.

לצערי, עדיין יש מקרים, בהם לא ניתן לקבוע בוודאות מה הסיבה שגרמה לחתול שלך להתחיל לעשות את צרכיו מחוץ לארגז .

כתיבת תגובה