למה חתולים מגרגרים

שלום לכם אוהבי חתולים,
כאן ליאורה מחיש חי , לפני מספר ימים קבלתי שאלה מעניינית מדפנה ששאלה:

האם חתולים מגרגרים גם כשהם לבד?

למען האמת לא חשבתי על זה אף פעם ואני באמת לא יודעת אבל אני מניחה שחתולים אכן מגרגרים כשהם לבד אבל לעיתים רחוקות כי הגרגור הוא סוג של תקשורת בינם לבין עצמם ובינם לבנינו בני האדם.

למה חתולים מגרגרים?

למה חתולים מגרגריםאוהבי חתולים יודעים שחתולים מגרגרים לא רק כשהם מאושרים ומרוצים. הם מגרגרים בזמן של מתח, או טראומה. כשהם נפצעים באלימות ואפילו ברגעים לקראת מוות, החתול לרוב יגרגר. ויאמר "בבקשה אל תפגע בי יותר", "אני אהיה ילד טוב" אבל מחקרים אחרונים שפכו אור חדש.

ישנה תיאוריה מחקרית חדשה שטוענת שלגרגורי החתול יש סיבה רפואית: החלמה וגדילה מהירה של העצמות. זה נסמך על העובדה שחתולים הם החיות שהעצמות שלהם מתרפאות הכי מהר יחסית ליונקים אחרים. גרגורי החתול נעים בין 25 ל-150 הרץ שזה בדיוק התדר שמעודד צמיחת עצם או החלמה גם בקרב בני אדם.

כמו כן, הגרגור משחרר אנדרופינים המפחיתים את הכאב בזמן תהליך ההחלמה.
חתול הינו חיה עמידה בפני טראומות כך שזה בהחלט הגיוני שהאינסטינקט של גרגור קשור להתמודדות עם טראומה. לפעמים כשאנחנו שומעים את החתול שמגרגר תחת לחץ זה נשמע כמו המנטרה שלו כמו הליקוק העצמי, כמו הרגעה עצמית

מה מקור הגרגור ?

מחקר קבע שגירגור החתול הינו מתוך רצון חופשי של החתול ואי לכך, החתול יכול לשלוט בו. ואילו תיאוריה אחרת טוענת שהצלילים נובעים מהתכווצות והרטט של כלי דם  ולא מתוך תיבת הקול. מומחים עדיין חלוקים לגבי המנגנון המדוייק שיוצר את הגרגור. חתולים שאבדו את היכולת ליילל (לשאוף אויר) בעקבות פציעה עדיין יכלו לגרגר אבל חתולים עם שיתוק בגרון איבדו את יכולתם לגרגר. מסתבר ששרירי הגרון הפנימיים אשר שולטים בפתיחה וסגירה של המקום בין מיתרי הקול יוצרים את צלילי הגרגור. מחקרים הוכיחו שתנועת שרירי הגרון  נגרמת על ידי הוראה נוירולוגית שמקורה ממוח החתול.

גרגורי אמא לחתלתולים אומרת לחתלתולים העיוורים והחרשים שזה עת נולדו את מיקומה.
גורי חתולים מגרגרים חזרה בגיל יומיים. כל חתולי הבית נולדים עם היכולת לגרגר.
חתולה מגרגרת כשהיא יולדת. לא ברור אם מדובר בגרגור שמחה וצפייה או בגלל שזה מנטרת הרגעה.
חתלתולים מגרגרים באופן אינסטינקטיבי כאשר הם יונקים והאמהות מגרגרות כלפיהן חזרה.
החתולה שלי מגרגרת כשהיא ישנה לידי בסלון ואילו החתול שלי שחורצי מגרגר כל פעם שאני מחזיקה ומלטפת אותו.
גרגור החתול ינוע בין גרגור עמוק ומתמשך לגרגור קטוע בהתאם למצב הרוח של החתול.

יש מומחים לחתולים שטוענים שבגרגור יש סימן לכניעה בפני חתולים אחרים ובני אדם שהחתול אומר "אני לא מהווה איום", "תלטף אותי" וכדומה. זה משתקף עם הזמנים בהם החתול מגרגר, גם בזמנים של שביעות רצון וביטוי להנאה וגם בזמנים של לחץ כדי לשחרר את המתח.

יכולת הריפוי של החתול

אנשים לרוב "מתרגמים" גרגורים כהבעת חיבה והגרגור הוא בהחלט דרך לתקשר.
כמו שהזכרתי, חתולים מגרגרים לעתים רחוקות כשהם לבד.
גרגורים מכוונים כלפי בני אדם או חתולים אחים.
גרגור החתולים הוא שווה ערך לחיוך שלנו בני האדם וה בהחלט הגיוני כי אנחנו מחייכים מסיבות שונות, שמח, עצבים, פחד, מבוכה וחיוך אינו משקף שמחה בהכרח.

כיום נפוץ להשתמש בחתולים כחיות תרופטיות כלומר, בעלות יכולת ריפוי בבתי חולים ובבתי אבות. זוהי עובדה ידועה שהורים לחתולים הינם בעלי לחץ דם נמוך, בעיקר אם הם אנשים מבוגרים. הקשר בין החתול לאדם הינו קרוב מאד כאשר האדם מחזיק ומלטף חתול שמגרגר.
אף הבעה של חתול לא משפיעה על בני האדם באותה רמה של גרגור החתול.
גורים ממשיכים לגרגר כשהם יונקים ונעזרים ברגליהם הקדמיות מול פטמות האמא. ניתן לראות חתולים בוגרים רבים ממשיכים בהתנהגות זו בעיקר כשהם מגרגרים.

לא כל החתולים מגרגרים. זה לא אומר שהוא עצוב או בדכאון אלא שהוא לא מרגיש צורך לגרגר. בבית שיש יותר מחתול אחד החתול הכי בטוח בעצמו יגרגר הכי מעט בגלל שהוא כבר בשליטה לעומת גורים שיגרגרו יותר כי הם מרגישים שהם צריכים יותר להשיג שליטה.

לא חשוב מה הסיבה שהחתול מגרגר אנחנו נהנים מהצליל חוץ ממתי שזה בזמן שאנחנו ישנים את שנת הלילה שלנו…….

מקווה שענית לך לשאלתך דפנה ואתם תוכלו לשתף חברים הורים לחתולים שיכירו גם הם למה החתול שלהם מגרגר.

שלכם,

שתפו האם החתול שלכם מגרגר ובאיזה נסיבות?

כתיבת תגובה