1.למה החתול שמן ומה הסכנות הבריאותיות הנובעות מהשמנת יתר

שלום לכם אוהבי חתולים, כאן ליאורה מחיש חי עם פוסט בנושא בריאות החתול, חשיבות התזונה והשמנת יתר.
כבר עסקתי בעבר בחשיבות התזונה הנכונה והמתאימה לחתול שלך, לפי צרכיו התזונתיים והבריאותיים, ואחת הסכנות הגדולות בהאכלת מזון זול שאינו בריא ואינו מתאים לצרכים התזונתיים של החתול שלך היא השמנת יתר ועל כך נדבר היום .

כמה פעמים נתקלת במבטו המתחנן של החתול ובייללות קורעות הלב כשפתחת קופסא של טונה או גבינה או כל מעדן שהחתול שלך אוהב?? ומתי בפעם האחרונה אמרת לחתול שלך "לא" – לאוכל?

חתולים, כמונו בני האדם, נוטים לשאת על גופם משקל עודף היוצר עומס על האיברים הפנימיים. כשנוצר עומס על האיברים הפנימיים החתולים נוטים למחלות ואפילו למוות. כל בעל חתול צריך להיות מודע לתוצאות של עודף משקל.

ברור שאיננו תורמים לבריאות חתולינו כשאנחנו מאפשרים להם לאכול ללא הבחנה ולהגיע למצב של עודף משקל/השמנת יתר. כך שבפעם הבאה שהחתול שלך מיילל ליד הצלחת ומבקש עוד עלינו לעצור ולחשוב היטב היטב אם אנו נענים לבקשתו! לטובתו עלינו לאמר לו לא ! לטובתו.

מה הסכנות בהשמנת יתר של חתולים?

1. סכרת- הנה מחלה הנחשבת תוצאה מעודף משקל. הלבלב מייצר יותר אינסולין כדי להתמודד עם כמויות המזון הנאכלות ועודף הסוכר המצטבר בדמו של החתול. ככל שנדרש יותר אינסולין לאורך תקופה ארוכה יותר כך הלבלב ממצה את יכולת התפקוד שלו והחתול חולה סכרת!

2. מחלות כבד– כאשר החתול סובל מעודף משקל הוא סובל למעשה מהצטברות של שומן בכבד הגורם למחלת כבד. הצטברות זו יכולה להוריד את תפקודי הכבד ושוב החתול חולה במחלה כרונית.

3. ניתוחים והרדמות- חתולים הסובלים מעודף משקל קשה יותר להרדימם ותהליך ההתעוררות שלהם ארוך יותר ומסוכן יותר להכניסם לניתוח עקב פגיעה בפעילות הכבד האמור לפרק את חומרי ההרדמה. בניתוחים רקמות השומן הממלאות את גוף החתול מונעות מהוטרינר המנתח לראות היטב את האיזור המנותח.

4. צליעה ובעיות מפרקים – תופעה זו נפוצה בקרב חתולים שמנים פי 5 מאשר חתולים במשקל רצוי. עודף המשקל מופעל על המפרקים בהליכה, קפיצה . הדבר גורם לסבל לחתול, פגיעה באיכות החיים בחוסר יכולתו לקפוץ, ללכת ובצע את הפעילות הגופנית שהוא אמור לבצע.

5. בעיות עור ופרווה – חתולים בעלי משקל עודף נוטים לסבול פי 2 מחתולים בעלי משקל רצוי מבעיות עור כגון עור יבש, אלרגיה של העור, אקנה. חתולים שמנים מתקשים לנקות את פרוותם בצורה קבועה.

לסיכום, הבריאות, היכולת לנקות עצמם ואפילו יכולת התנועה נפגעת בקרב חתולים עם עודף משקל. בנוסף, הם נוטים להיות מוטרדים בגלל שהם סובלים מכאבים או פשוט לא נוח להם.

למה החתול שלי שמן?

1. האכלה במזון זול שאינו איכותי לחתול. מתן מזון פשוט שעשיר בפחמימות , תירס ועתיר קלוריות אבל דל בחלבון מן החי. חתולים הם ממשפחת הטורפים וחייבים בשר שמקורו מן העוף, הודו, דגים ארנבת שהן המקורות של מזון החתולים בטבע. מוצרי לוואי של הבשר פשוט אינו עונה על הצרכים הללו .
על חשיבות התזונה הנכונה לבריאות כתבתי כבר במאמרים קודמים , הרחבתי על כך במדריך סודות התזונה הנכונה והבריאה לחתול. הסיבה העיקרית לעודף משקל בקרב חתולים היא תזונה לא בריאה ולא מתאימה לחתול יחד עם חוסר פעילות ספורטיבית של החתול.

עוד לא הורדת את המדריך איך לבחור מזון בריא ונכון לחתול שלך לבריאות אושר ואריכות ימים?
לחצו כאן לקבלה בחינם!

2. מתן מזון יבש באופן חופשי
באופן תיאורטי חתול אמור לאכול 3 ארוחות קטנות ביום אולם בעלי חתולים רבים צריכים כמובן לעבוד כדי לפרנס אותם ולא נמצאים בבית במהלך היום ואינם יכלים לתת 3 ארוחות ביום ולכן שמים כמות גדולה של מזון יבש בבוקר לפני צאתם לעבודה או משתמשים במאכיל אוטומטי שממלא אוכל כל פעם שיורדת רמת המזון וזה גרוע לשמירה על משקל החתול.
לכן אם כבר להשתמש במאכיל אוטומטי עדיף להשתמש במאכיל אוטומטי לחתול עם טיימר שהמזון ניתן לפי קביעה מראש ולא לפי מה שהחתול אוכל

3. עיקור וסירוס של חתולים יכול לגרום להשמנת יתר מכיוון שהם מאיטים את חילוף החומרים ומורידים את רמת הפעילות של החתול
.
4.ישנם גם גזעים של חתולים עם נטייה להשמנה .
כלומר, שידוע מראש שיש להם במטען הגנטי שלהם השמנת יתר . מחקרים שנערכו בארה"ב טוענים שחתולים מעורבים הינם בעלי נטייה להשמנה והם נוטים מראש להיות בעלי עודף משקל. לחתולים כאלה חייבים הפעלה קבועה ושימת לב מיוחדת למזון

5. מעט פעילות גופנית

מעט חתולים שמטיילים בחוץ סובלים מהשמנת יתר. הוכח במחקרים שחתולים שמסתובבים בחצרות ובסביבת הבית פחות סובלים מהשמנת יתר. כל זאת בגלל שהם עושים פעילות גופנית מרובה קופצים על עצים, גדרות, בורחים מכלבים. זה לא שאני ממליצה לתת לחתולים להסתובב חופשי בעיקר בערים הצפופות כמו תל אביב הסכנות רבות וגם זה לא בדיוק פתרון להשמנת יתר של חתולים. ישנם מתקנים לטיפוס לחתולים ומשחקים אינטראקטיביים

6. חוסר פעילות של בלוטת התריס

למרות שזה נדיר זה יכול לגרום לחתולים להשמין. יש לבדוק את הנושא אצל הוטרינר ואם יש בעיה רפואית כזו לחתול, טיפול יומי קבוע באלתרוקסין יכול להשפיע ולשנות את המצב ולהחזיר את החתול להראות רזה ובריא.

למה החתול שלך שמן?כתבו ושתפו כאן למטה ואנחנו ננסה לתת לכם פתרונות

לפוסט הזה יש 9 תגובות

 1. שרי

  יש לי בעיה!
  החתול שלי אוהב רק מאכלים שהם "ג'אנק" בזמנו ניסיתי להעביר אותו למזונות איכותיים והוא סירב לגעת בהם.

  1. ליאורה מחיש חי

   שרי שלום
   חתולים כמו ילדים ולפעמים גם מבוגרים אוהבים גאנק פוד אבל תפקידנו כהורים אחראים לחתולים לתת להם מה שבריא להם ולא רק מה שהם אוהבים כמו שלא תתני לילד לחיות רק על חטיפים או מקדונלדס…אנשים טועים וחושבים שאם החתול אוכל בהתלהבו סימן שזה טעים אבל לא מבינים שהוא אוכל הרבה כי הוא לא שבע לעומת מזון ברמה גבוהה כמו סנבל, נוטרו צויס, פרופלן ועוד שמספיקה כמות קטנה של מזון כדי לשבוע ואז אוכלים פחות.
   ושבעים מהר.
   שווה לנסות לקנות אריזה קטנה ולתת לחתול קצת לא יאכל לקחת את הצלחת ככה במשך 3-5 ימים ואחר כך הוא יאכל כמו ילד טוב . הכל עניין של חינוך.
   בהצלחה ליאורה

 2. נופר

  החתול שלי כבר בן 5 עוד מעט ולפני שנתיים וחצי הוא התחיל להשמין. כיום הוא שוקל 10.5 קילו למרות שכבר שנה וחצי הוא על אוכל דיאטטי שהחלפתי פעמיים כי זה לא עבד. כשהתייעצתי עם הוטרינר אם לעשות לו את הבדיקת הורמונים הוא אמר שזה סיכוי קלוש שזה בגלל זה, אבל אני לא יודעת מה לעשות כבר! הוא פשוט לא מרזה למרות שאני כן משחקת איתו ומפעילה אותו, והוא אוכל רק אוכל דיאטטי וטרינרי בכמויות הנדרשות לפי הטבלה של היצרן.

  1. ליאורה מחיש חי

   אוכל דיאאטי/דל קלוריות אינו מרזה אלא רק מזון רפואי המיועד לירידה במשקל.
   ייתכן כי באמת מדובר בבעיה הורמונלית בבלוטת התריס ולכן אם את מאכילה במזון רפואי כמו אוביסטי של רויאל קאנין ועדיין החתול שמן ייתכן וזו אכן בעיה הורמונלית ועלייך לפנות לוטרינר.
   בהצלחה
   ליאורה

 3. רותי

  שלום
  יש לי חתול מעורב, עם פרווה ארוכה, בן כשנתיים. שוקל 6,300 . אכל עד היום fit32 של רויאל קנין ובנוסף כפית או שתיים של טונה במים ביום. קניתי לו אוכל רפואי לירידה במשקל של חברת הילס r/d ואני מחליפה בהדרגה את המזון. הבעיה היא שהוא דורש אוכל כל היום, מתחנן, מתחנף וקשה לי לעמוד בנחמדות שלו. הוא מבקש ממני לבוא איתו לקערת המזון כדי " לאכול יחד" והתיאבון שלו מתגבר כשאני מלטפת אותו גם אם זה לא ליד האוכל. איך אני יכולה להפחית את כמות האוכל ולהרגיל אותו לאכול פחות? ואיך אני גומלת אותו מ"לאכול יחד" ? הוא גר בבית, לא יוצא בכלל החוצה כיוון שאנחנו גרים בקומה שלישית, קניתי לו משחקים אבל הוא לא מתלהב מהם….מה עושים???

  1. ליאורה מחיש חי

   רותי היקרה
   מה שאת מתארת חווים הורים רבים לחתולים, (וגם לכלבים למען האמת)
   הקושי לעמוד בפני הדרישות של החתול המתחנן לאוכל.

   הבעיה היא אצלנו והעבודה צריכה להיות עבודה עצמית ,
   ובגלל זה זה קשה, כי אנחנו רוצים להעניק ולפנק אותם
   וקשה לנו לעמוד בפני הפנים המתחננות שלהם,
   אבל שימי מול עינייך את טובת החתול.

   החתול שלך רק בן שנתיים וכבר ששוקל 6 ק"ג שזה הרבה מאד,
   אם הוא ימשיך בדרך הזו הוא לא יחיה עוד הרבה שנים
   והוא צפוי לסבל ולאבדן בריאות
   וכמובן להיות לא מאושר שזה מה שכולנו רוצים שיהיו.

   לכן, מהיום אל תרחמי!!!
   תני את כמות המזון המומלצת ולא יותר!
   תאטמי את אוזנייך לתחינות
   ותתרגמי לעצמך את היללות
   שהוא מודה לך שאת דואגת לשלומו.

   הפעילי אותו במשחקים שונים כמו חכה ,לייזר או כל משחק אחר,
   שיעניין אותו ויגרום לו לזוז כמה שיותר.

   בדקי ממה הוא כן מתלהב מבין המשחקים השונים,
   קני מספר צעצועים , ממגוון מרקמים והפעלות שונות,
   בעיקר דברים זזים, ותגווני ביניהם
   כל פעם תתני משהו אחר כדי שלא ישתעמם.

   דרך אגב התיאבון שלו לא מתגבר כשאת מלטפת אותו אלא רק ההנאה שלו…
   העיקרון הוא התמדה ודבקות במטרה !!!

   אל תשברי!!! החזיקי מעמד במשך חודש
   וכבר תראי הטבה וזה יעודד אותך להמשיך.

   המזון הרפואי יעשה את שלו.

   בהצלחה
   ליאורה | מומחית חיש חי

   1. רותי

    ליאורה יקרה
    מודה לך מאוד על הייעוץ, אני יאמץ את המלצותייך
    בתקווה שהשמנמן היפה שלי אכן ירזה
    🙂

 4. ניקול

  היי יש לי גור חתולים יונק שאוכל תחליף אם ( אבקת חלב ) והוא שמנמן יש לו בטן כזאת לא כל כך גדולה זה בסדר?

  1. ליאורה מחיש חי

   היי ניקול
   בטן נפוחה קצת זה אופייני לגורים אבל צריך להקפיד שיש יציאות סדירות.
   מומלץ לעסות את הבטן בתנועות סיבוביות כדי לעודד פעילות מעיים
   וכן יחד עם כפפה כמובן לעסות באיזור של פי הטבעת כדי ללמד אותם להוציא צואה

   בהצלחה
   ליאורה |מומחית לגידול חיית מחמד
   בריאה מאושרת ומאריכת שנים
   מלווה הורים בסדנאות,ליווי אישי והרצאות

כתיבת תגובה