חיסון כלבת לכלב – האם חייבים?

שלום לכם אוהבי כלבים וחתולים
כאן ליאורה מחיש חי והפעם במיקוד חיסון נגד כלבת.כלבת – רק המילה לבדה מעוררת תמונות של פחד, כלבים אגרסיביים מקציפים ומוות.רבים מההורים לכלבים משוכנעים שחיסון נגד כלבת הוא הכרח לכל חיות המחמד. 

חיסון כלבת אצל וטרינרבמאמר זה  "חיסון כלבת לכלב-האם חייבים?" אני מנסה לסקור את משמעות החיסון נגד כלבת. אני אתייחס לסיכונים האמיתיים עבורך ועבור חיית המחמד שלך, ומה שאתה צריך לעשות בכדי למנוע זאת. אני אנסה לפתוח לך צוהר לחשיבה אם חיסונים באמת נחוצים לכלב ולחתול שלך.

מהי כלבת? ואיך נדבקים מכלבת?

כלבת היא מחלה נגיפית נדירה יחסית הפוגעת ביונקים וגורמת לדלקת במוח. כלבת מופצת באמצעות פצעי נשיכה מבעלי חיים אחרים.
בארצנו רוב ההדבקות הם משועלים, תנים וכלבים עזובים,
בצפון אמריקה המקור העיקרי למחלה הם עטלפים, בואשים ורקון.

נגיף הכלבת עובר מפצע הנשיכה, דרך מערכת העצבים, ובסופו של דבר אל המוח. ניתן לטפל במחלה לפני ההגעה למוח, אך בהכרח היא קטלנית אם לא מגלים אותה בזמן.

מהם הסימנים שהכלב נדבק מכלבת?

סימני הכלבת מתחילים בדומה לזיהומים נגיפיים רבים כמו שפעת עם סימפטומים של חום, עייפות, ירידה כלב במיטהבאנרגיה וירידה בתיאבון.
הווירוס מתפשט בגוף הכלב  בין 2-6 שבועות מפצע הנשיכה למוח.
ברגע שנגיף הכלבת מגיע למוח  הכלב יראה התנהגות תוקפנית, לא יציבה, עם הדרדרות המצב עד לשיתוק עם ריר מוגבר, אובדן שליטה בשרירים, שיתוק, ובסופו של דבר מוות כאשר מערכת הנשימה נפגעת.

מה השכיחות של מחלת הכלבת בארץ ובעולם?

שכיחות הכלבת בארה"ב נמוכה יחסית, כאשר כמעט כל המקרים התרחשו במזרח ארצות הברית.
בשנת 2009 המרכז לבקרת מחלות (CDC) בארצות הברית דיווח על 300 מקרים של כלבת בחתולים, 81 מקרים אצל כלבים ו -4 מקרים בבני אדם. אוכלוסיית הכלבים והחתולים בצפון אמריקה בלבד נאמדת בכ -130 מיליון, ולכן שכיחות הכלבת היא בערך .003%, מה שאומר שזה נדיר ביותר.
בארצנו הנתונים אף נמוכים יותר.

איך מונעים כלבת?

חיסונים

יתרונות : ניתן למנוע בקלות כלבת באמצעות חיסונים, החיסון קל זריז ומחירו אינו יקר יחסית. כלב מקבל חיסון כלבת אצל וטרינר
אבל יש חשש לגבי מועד החיסון, תופעות הלוואי של החיסון ובאיזו תדירות יש לתת אותו.
רוב הווטרינרים ממליצים לתת את החיסון הראשון נגד כלבת לאחר 12 שבועות, ואחריו עוד אחד לחיזוק כעבור שנה, ואז ניתן לתת כל 1-3 שנים.

נשמע סבבה לא? ! אז זהו שלא!!!

למה ומתי לא מומלץ לחסן נגד כלבת? מה החסרונות ?

חיסון נגד כלבת קשור למספר מחלות קשות, ואלו כוללות: מחלות אוטואימוניות כמו אנמיה המוליטית, מחלת בלוטת התריס, אפילפסיה, סרטן באיזור החיסון (פיברוסקומה) ומחלות שרירים / ועצבים.

יש לשקול את סיכוני החיסונים מול הסיכונים לחלות במחלה. בהתבסס על הסיכונים הבריאותיים האמיתיים,

אני לא וטרינרית ולא למדתי רפואה אולם לאור הניסיון המצטבר ושנים של מעקב אחרי הנתונים והתפוצה של הכלבת במדינת ישראל ומפגש עם אלפי לקוחות עם כלבים , אני חושבת שאם כבר לחסן נגד כלבת אז לחסן חתול עם כלבתבגיל 6 חודשים ולא 3 חודשים כשהגור כזה קטן. כמו כן אני לא ממליצה לשלב את החיסון הזה עם חיסונים אחרים. בודאי ובודאי שאם הכלב שלך חולה יש להימנע להחלוטין ממתן החיסון.

בשיטוטי באינטרנט נתקלתי במחקר של אימונולוג ד"ר רונלד שוורץ שטען שיש מחקרים שמראים שבדם הכלב היו נוגדנים גם 7 שנים לאחר החיסון.
אז למה מכריחים ותנו כל שנה לחסן? אינטרסים כלכליים גרידא ולא טובת או בריאות הכלב.

מה כן מומלץ למניעת כלבת? חיזוק המערכת החיסונית

כלבת היא מחלה קשה מאוד אצל חיות מחמד, אך הסיכון לכך שכלבך או חתולך יחלו בה במיוחד אם הם מסתובבים ברחובות הערים גבעתיים רמת גן או בכל עיר אחרת , הם נמוכים ביותר. 

החיסון נגד כלבת עצמו הוא אחד החיסונים הווטרינריים האגרסיביים ביותר, עם שלל תופעות לוואי. כבעלים של חיית מחמד, עליך לשקול במחשבה צלולה אם וכמה לחסן את חיית המחמד שלך מפני מחלה זו.כלב וחתול מחוסנים

כמו שאני תמיד אומרת יש לחזק את המערכת החיסונית בעזרת בחירת תזונה מותאמת ואיכותית ואנחנו כאן לעזור לך בבחירה . לייעוץ אישי מותאם להזמנת מזון איכותי לכלב ולחתול שלך
צלצל עכשיו  1-700-70-88-88

וכמובן מומלץ להשלים את התזונה האיכותית בתוספי תזונה כמו מולטי ויטמינים לכלב  ולחתול  , תוסף שמן סלמוןתוספי תזונה ייחודים לכלבים מבוגרים וכך תוכלו לשמור על בריאות חיות המחמד שלהם.. תוספי התזונה תומכים בכל מערכות הגוף העיקריות של חיות המחמד שלך.

ליאורה מחיש חי

כתיבת תגובה