4. איך להכיר כלב חדש לבית למשפחה ולחיות אחרות

להביא הביתה גור כלבים חדש הינה חוייה מרגשת אבל מעוררת שאלות ותהיות רבות ומעוררת גם פחדים : איך תהיה הקליטה של הגור החדש בבית? ועל כך במאמר זה.

אם נכין את עצמנו לקראת המפגש הראשון והימים הראשונים בבית ,הם ישארו כחויה חיובית, וניסיון טוב לכם ולגור החדש.

איך מכירים ומרגילים כלב חדש לבית?

נתחיל בסיור בבית .
הדרך הטובה ביותר לתת לכלב תחושה של בית היא להכיר לו את הבית שלנו. סיור מונחה איתכם כשאתם מאפשרים לו להריח את החדרים ואת החפצים בחדרים. מטרת הסיור המודרך היא לשים גבולות ראשונים לכלב, אם הכלב מנסה ללעוס או לקחת חפץ שלא מיועד לו בעדינות יש לקחת את החפץ ולהגיד לו לא. ואז לכוון אותו למשהו אחר שמותר לו ללעוס כמו משחק שהכנו מראש ממגוון המשחקים לגורים או לעצם מתאימה לגילו ולגודלו.

היכרות עם כלוב נשיאה

אם אתם מתכוונים להשתמש בכלוב נשיאה או בגדר גורים לתיחום ולחינוך לצרכים אז יש להראות לכלב את הכלוב/הגדר כחלק מהסיור. יש להניח בתוך הכלוב חטיף מראש שיגלה אותו כשייסייר בבית. אם הכלב נכנס פנימה לתוך הכלוב יש להשאיר את הדלת פתוחה בזמן שהכלב חוקר את הכלוב ולתת לו מספר דקות לבדוק את המקום.

מזון לכלב

לפני שהבאתם כלב הביתה בררו מראש לאיזה מזון הוא רגיל ורכשו את אותו המזון . זה יעזור לעשות את המעבר קל יותר ויסייע לשמירה על בריאות הכלב במעבר המלחיץ לבית החדש. ניתן להתייעץ עם מומחיות השרות במוקד ההזמנות לקבלת הסברים על סוגי המזונות והמלצה למזון איכותי לגור שלכם , כמויות ההאכלה היומיות ומספר הפעמים ביום. כל המידע נמצא גם במדריך לתזונה נכונה ובריאה לכלב

זמן השינה

הלילות הראשונים בבית החדש יכולים להיות קשים מאד לגור החדש שמתנתק מהסביבה המוכרת ולעיתים מאימו ואחיו ונחשף לרעשים חדשים ומלחיצים ולצללים בחשיכה. יש לעזור לכלב ולהרגיע את החרדות שלו על ידי כך שנשים חולצה ישנה שלנו עם ריח הגוף שלנו על המיטה או הכלוב של הכלב. יש הממליצים לשים בחדר שעון מתקתק או רדיו פועל במוסיקה מרגיעה כדי לעודד את הכלב במקום החדש.

היכרות הגור החדש עם בני המשפחה וחיות הבית

מסיבות הפתעה מתאימות לבני אדם וממש ממש לא לכלב. אין "להפציץ" את הגור החדש שמגיע הביתה בבת אחת כולם. יש לתת לכלב זמן להתחמם ולהתרגל לבית ולהכיר לכלב את בני המשפחה בהדרגתיות. כנ"ל אם יש חיות מחמד נוספות בבית, גם החיה הוותיקה וגם הגור החדש צריכות להיפגש בהדרגה וברוגע.

בבית בו חיים כלבים וחתולים בעלי הרגלים קבועים, וככאלה אינם אוהבים שבעלי חיים חדשים פולשים לטריטוריה שלהם.

לאחר שהייה של שבוע לפחות בחדר נפרד מתקיים המפגש הראשון בין הצוות – בהשגחתנו, ובכל פעם עם אחד מחיות הבית בלבד – אם יש בבית 2 כלבים או יותר עדיף מפגש אישי כי כלבים בצמד או בלהקה נוטים יותר לתקוף כל בעל חיים חדש בטריטוריה.

כאשר מדובר בחדירה לטריטוריה התגובה הן של חתול והן של כלב היא פחד, ופחד מתבטא בשתי צורות בריחה או מלחמה.

כלב גדול ממדים ותוקפני עלול להגיב בתוקפנות – נביחות ואף ניסיון להמית את החתול החודר. כלב קטן, מבוגר או חלש יגיב בפחד ויברח. חתול חלש, קטן או צעיר יגיב בפחד ובבריחה כאשר כלב יחדור או יוכנס לאזור מחייתו, וחתול גדול וחזק יקמר את גבו ואף ישרוט. מדובר ברצף של תגובות טבעיות .
לכן המפגש חייב להיות הדרגתי ובהשגחתנו.

1. אל תקח אתך את הכלב שלך להביא כלב חדש

2. לבשו בגדים שיש עליהם ריח של הכלב הותיק כדי שהגור יבין שיש כלב או חתול נוסף בבית. זה ייתן לגור החדש מושג מה מחכה לו בבית.

3. שימו את הכלב החדש בכלוב נשיאה. עזבו את הכלוב באמצע החדר מול עיניכם. הכלוב מאוורר כך שחיות הבית יכולות לראות ולהריח את הגור החדש.

4. אל תסגרו את הכלבים הותיקים בתוך החדר עם הגור החדש. אפשרו להם לצאת ולהיכנס כאוות נפשם. יש הטוענים כי עלינו לעשות את עצמנו מופתעים בדיוק כמו הכלב הותיק שלנו שמגלה בכלוב את הגור החדש ומתלהב. עלינו לשחק אותה מופתעים ושמחים שהם מצאו את הגור החדש..

5. יש לתת צ'ופרים לחיות הבית הותיקות על התנהגות טובה. יש לתת להם חטיפים אם הם נוהגים בצורה לא אלימה סביב הכלב החדש. אל תצעקו על החיות הותיקות אם הם מגיבות באלימות. אם ננהג בכעס החיות הותיקות יסיקו שזה בגלל הכלב החדש והם ירגישו שהם צריכים להגן עלינו מפני הגור החדש, וזו לא מטרתנו.

6. אם אנחנו מרוצים מהתנהגות הכלב הותיק יש לאפשר לגור החדש לצאת מהכלוב. יש לאפשר מגע בהשגחתנו כמובן בין חיות הבית. אסור לנו להתערב אלא אם אנחנו חוששים לביטחון אחד מהכלבים , עם זאת עלינו להישאר קרובים. הכלבים לרוב יריחו זה את זה ויסתובבו סביב עצמם במשך דקות אחדות. הם עשויים להחליט להתעלם זה מזה או לנסות לשחק ביחד. כל מה שיבחרו לעשות זה בסדר בכל מקרה אסור לנו להתערב ואם הם מתחילים להיות אלימים פשוט להפריד בינהם מיידית.

7. אסור לגלות העדפה לגור החדש. יש לתת לכל חיה את שימת הלב המגיעה לה במשך השבועות הקרובים שאף חיית בית לא תפתח קנאה.

מה לא לעשות כשמביאים גור כלב חדש לבית עם כלב?

1תמונה של כלב קטנטן וכלב ענק. אל תחזיקו את הגור על הידיים ותבקשו מהכלב הותיק לברך אותו. הדבר יכול לגרום לגור לחוש לכוד ומאויים. במקום זה עמדו ברגליים פסוקות מעט כדי שהגור יוכל לתפוס מחסה בין הרגליים שלכם במידה והוא מרגיש מאויים או מרוגש מדי. אסור לנו לאפשר לכלב הותיק להתלהם או להתנפל על הגור החדש ולהפחיד אותו.

2. אל תשימו את הכלבים שלכם במקום קטן ביחד לפני שהם כבר "חברים טובים" ומסתדרים היטב.

3. לכל כלב צריך שתהיה צלחת אוכל ושתיה משלו, מיטה ומשחקים משלו. את צלחות האוכל יש להניח במרחק זה מזה עד שהם יסתדרו היטב ויהיו רגועים לאכול ביחד. אסור לאפשר לכלב אחד לאיים או להפחיד את השני ולגרום לו לנטוש את מנת האוכל שלו. יש לחנך את הכלבים לאכול מהצלחת שלהם ולעזוב את צלחת הכלב האחר ולא לגעת בצלחת אפילו אחרי שהכלב האחר סיים.

4. אם פורצת מריבה לא לאפשר לכלבים להמשיך להלחם. יש הטוענים לתת לכלבים להמשיך את המלחמה אולם מתן אישור להמשך המלחמה יכול לגרום ליחסים קשים בין הכלבים. עלינו לעצור את המריבה ולהפריד מיד בין הכלבים, כי זה תמיד עדיף לא לתת לכלב לפתח דפוס התנהגות אלימה.

אנו נמשיך ונפרט על קליטה של כלב בבית עם חיות במאמר הבא.

יש לכם שאלה הערה או בקשה בנושא
ימי הקליטה הראשונים של גור כלבים חדש בבית ?
כתבו לי ואענה בהקדם

כתיבת תגובה