האם החתול יכול להדבק מאבולה?

שלום לכם

כאן ליאורה מומחית חיש חי לגידול חיית מחמד בריאה מאושרת ומאריכת שנים
והיום נעסוק בנושא הקשור בבריאות ובכותרות

האם חתול יכול לחלות או להעביר את מגפת האבולה?

בזמן האחרון במהדורות החדשות לא מפסיקים לדבר על וירוס האבולה ורצות כל מיני שמועות על חברנו החיות, שמעבירות את המחלה. רק לפני כשבוע דווח על המתה של כלב של חולת אבולה בספרד, למרות מחאת ארגוני בעלי החיים ואזרחים רבים. ארגון הרופאים הוטרינרים בארה"ב קרא לשים בהסגר כלבים שנחשפו לחולי אבולה, כי זה לא אנושי להמית אותם, רק בגלל שבאו במגע עם חולי אבולה. ואכן, בארה"ב נמצא כעת בהסגר, קינג צארלס קוואליר של האחות מטקסס שנדבקה באבולה . אז, מהי האבולה? האם היא יכולה לפגוע בחתול שלך ובבריאותך?על כך במאמר .

מהי אבולה?

וירוס האבולה התגלה במרכז אפריקה בשנת 1976 .היא קדחת מדממת הנגרמת על ידי קבוצה של וירוסים,לוירוס יש תקופת דגירה בין 8 ימים עד 21 יום, עם תסמינים מוקדמים כמו: כאבי ראש, חולשת שרירים, חום וכאבי גרון. ברגע שהמחלה מתקדמת, תפקודי הכליות והכבד נהרסים והקורבן חווה דימום הן בתוך ומחוץ לגוף. ושיעור תמותה 50 ל -90 אחוזים, ואין תרופה.
וירוס האבולה בכלבים וחתולים

איך נדבקים באבולה?

וירוס האבולה אינו נישא באויר אלא מועבר על ידי מגע ישיר עם דם, נוזלי גוף כמו שתן, רוק, קיא, צואה, זרע או אכילת בשר של חיה נגועה , ציידים אפריקאים סוחרים בחיות שנצודו בטבע, אנשים שצורכים אותן, יכולים להידבק. הקורבן הופך להיות מדבק אך ורק כאשר הסיפטומים מתחילים להופיע.

האם החתול שלי יכול להדבק באבולה?

למיטב ידיעתנו כעת, ובהתבסס על מחקר של הרשות למניעת מחלות מדבקות חתולים אינם יכולים להדבק באבולה ואין להם שום סימנים לכך.

נכון לעכשיו הוירוס התגלה בדגימות דם של בקופים, שימפנזים מכרסמים, חזירים, עטלפי פירות, גורילות, קיפודים וכלבים- עד כה לא נתגלו חתולים נגועים בוירוס וגם לא נוגנים לוירוס. מבין אלה שנדגמו, נראה, שקופים, הם הרגישים ביותר להידבקות בווירוס, בגלל שלעתים קרובות הם אוכלים פרות שהעטלפים אוכלים, או אוכלים את עטלפי פירות או אוכלים בעלי חיים נגועים..

באפריקה כלבים מוחזקים למטרת צייד ולכן אינם מקבלים אוכל כלבים מיוחד ,כמו אצלנו ובארצות העולם המערבי ולכן, הם לרוב אוכלים שאריות מזון מהצייד או שאריות של מזון בני אדם שנגועים.

לפי מחקר של הרשות למניעת מחלות מדבקות CDC כלבים יכולים להידבק בוירוס האבולה ולא להראות סימנים. בארצות הברית ממצא זה יחד עם העובדה שאבולה היא מגפה הובילה לחשש שכלבים יכולים להדביק בני אדם,בתקופת המחלה שלהם ,כלומר, כלבים יכולים להפיץ את המחלה באמצעות ליקוק, נשיכה, רוק, דמעות, שתן וצואה. אולם ברגע שהוירוס יוצא מהמערכת הכלב אינו מדבק כלבים אינם מתים מוירוס האבולה.אולם מדובר רק על נוכחות של נוגנים והמחלה היא מחלה של חיות וההדבקות של הכלבים היא טבעית אבל אינה מזיקה להם.

חתולים לא יכולים להדבק באבולה. אבל, מכיוון שיש בתים בהם יש גם כלב וגם חתול תחת אותה קורת הגג וחלקנו חוששים כי חוסר הבהירות והמידע המסתובב ברשת מפחיד, זכרו את העובדות הבאות

√ אפשר להידבק מאבולה רק במגע ישיר עם מישהו שנדבק!!! אם הכלב שלך לא התחבק והתנשק עם מישהו, שעבד לאחרונה במערב אפריקה, אין לו סכנה לחטוף את הוירוס.

√ אף כלב לא חלה במחלה אפילו לא באפריקה.

√ ישנן הוכחות של כלבים שנחשפו לחיות שמתו מאבולה פיתחו עמידות/חסינות כנגד הוירוס.

√ אין שום מקרה של אבולה שנגרם מכלבים.

לסיכום, הסיכוי לחתול שלך להדבק מאבולה או להדביק באבולה במדינת ישראל ובמדינות המערב, כמו ארצות הברית , לעומת אפריקה הוא נמוך מאד, ואפילו אפסי. המגפה נפוצה באיזורים שבהם אורח החיים שונה לחלוטין והחקיקה אצלנו לגבי המזון לחתולים, תנאי ההיגיינה , ותנאי הסחר, היא כל כך מחמירה, כך שאנחנו יכולים להיות רגועים שאנחנו מוגנים וגם החתולים שלנו.

מקווה שהצלחתי להרגיע , והמידע עזר לכם לקבל תמונה בהירה יותר על נושא אבולה והחתול שלך

אני אשמח שתשתפו את החברים שלכם ותגיבו לי למטה כאן בתגובות.
ואם יש לכם שאלות כתבו לי כאן למטה

מחוייבת לבריאות של חיית המחמד שלכם

לפוסט הזה יש 4 תגובות

 1. יוסי מועלם

  תודה על המאמר.
  באמת התחלתי קצת לדאוג עם כל הפרסומים.

  יוסי של דונה

  1. ליאורה מחיש חי

   היי יוסי
   שמחה לסייע
   אין דאגה לגבי החתולים שלנו.

   ליאורה | עוזרת לגדל חיית מחמד
   בריאה מאושרת ומאריכת שנים

 2. דלית מרקוביץ

  תודה על המידע
  הסברת לי בצורה מאד ברורה.
  האם עליי לנקוט בצעדים מיוחדים אם יש לי תינוק בבית?

  דלית

  1. ליאורה מחיש חי

   היי דלית
   נוכחות של תינוק בבית של חתולים אינה מחייבת צעדים מיוחדים.
   עם זאת, כאשר מדובר בתינוק יש לשים לב ביתר תשומת לב לכללי ההיגיינה ולהקפיד על טיפול נגד תולעים ונגד פרעושים ועל הברשה תכופה של החתול , כדי למנוע פיזור של שיער החתול ברחבי הבית.
   לגבי האבולה אין צורך בהיערכות מיוחדת.

   ליאורה | עוזרת לגדל חיית מחמד
   בריאה מאושרת ומאריכת שנים

כתיבת תגובה