6. הביקור הראשון אצל הוטרינר

השנה הראשונה של גור הכלבים והביקורים אצל הוטרינר.

השנה החדשה בחיי הגור היא ללא ספק השנה החשובה ביותר בחיי הכלב והמשפיעה ביותר על בריאותו ואיכות חייו העתידית. הוטרינר הינו שותף פעיל ומשמעותי בשנה הראשונה. והביקורים אצל הוטרינר בנקודות הזמן הללו חשובות מאד לגידול כלב בריא בריא מאושר ומאריך שנים.

גיל 8 שבועות (חודשיים) – הביקור הראשון עם גור הכלבים אצל הוטרינר

לרוב זה הגיל בו מאמצים גור כלבים בין אם גזעי ובין אם מעורב. זהו הגיל בו הגור יכול להתנתק מאימו ולהתחיל לאכול מזון גורים איכותי ומותאם עבורו. לבחירת מזון מתאים ונכון לכלב הנכם מוזמנים לקרא בהרחבה והעמקה נוספת במדריך לתזונה נכונה לכלב – איך לבחור מזון נכון ומתאים לכלב שלכם

זהו הגיל לביקור הראשון אצל הוטרינר לבדיקה כללית ולסבב הראשון של החיסונים. מעבר לחיסונים מקבלים גם טיפול מניעתי נגד תולעים .

הבדיקה הכללית

לאחר קבלת פרטים כללים ממך על הגור מוצאו גילו ופרטים שלך יתחיל הוטרינר בבדיקת הגור שלך. זוהי בדיקה מקפת הכוללת:

תמונה של כלב אצל וטרינרבדיקת עיניים, אוזניים ושיניים של הכלב כדי לראות דברים חריגים
בדיקה של העור כדי לזהות אם יש בעיה של עור יבש, פרעושים קרציות.
בדיקה של איברים מוגדלים או חריגים בגוף ואם יש מקומות כואבים לכלב.
בדיקה של הבטן של הכלב כדי לוודא שאין בקע שבר (הרניה)
הוטרינר ישתמש בסטטוסקופ לצורך בדיקה של הלב והריאות כדי לגלות איוושות, אי סדירות בקצב הלב או חרחורים.
הוטרינר יבדוק את המפרקים ותזוזת הברכיים
הוטרינר יבדוק את האשכים לפסילת התפתחות חריגה

הוטרינר יבדוק את המפרקים ותזוזת הברכיים
הוטרינר יבדוק את האשכים לפסילת התפתחות חריגה.

חיסונים

אם הגור שלך כבר ביקר אצל הוטרינר לפני שהגיע אליך הקפד על הבאת פנקס חיסונים ורישומי טיפול קודמים. אחרי הביקור הראשוני הזה הוטרינר יאמר לך לחזור לחיזוק החיסונים עד שהגור יהיה בגיל מסויים. המרווח בין חיסון לחיסון הוא בין 2 שבועות ל-4 שבועות. ישנם חיסונים שהם חובה לגור צעיר על מנת לשמור על בריאותו וחייו ומומלץ לבצעם כגון: פרוו לגורים, צהבת (הפטיטיס ) ועוד. אולם יש חיסונים שהם לא הכרחיים והשיקול אם לבצעם הוא שיקול שלכם. רוב החיסונים אין צורך בהם בגלל רמת הסיכון הנמוכה של הגורים . למשל "שעלת מכלאות" אם הכלב גדל בבית ולא נמצא במכלאה עם כלבים רבים אין צורך לחסנו בחיסון זה. זה מיותר ועלול להזיק לו בעתיד.

לכן יש להתייעץ עם הוטרינר על כל החיסונים שהוא מציע ולזכור כי חיסונים, שאינם הכרחיים , מיועדים בעיקר לכלבים בסיכון גבוה בשל חשיפה גדולה יותר מהממוצע. חשבו מה הטוב ביותר לכלב שלכם לבריאותו , לאריכות ולאיכות חייו.

תילוע וטיפול נגד פרעושים וקרציות

רוב גורי הכלבים נולדים עם תולעים עגולות ותילוע ניתן להתחיל בגיל שבועיים אצל המגדל או בבית המחסה. בדרך כלל, בביקור הראשון אצל הוטרינר, הוא ירשום לכם טיפול ראשון נגד תולעים, ובביקור השני לחיזוק החיסונים הוא ייתן סיבוב שני של טיפול תילוע. אחר כך יש לקבוע טיפול תילוע באופן קבוע לאורך השנה, כשיש לבצע חפיפה בין התילוע לטיפול נגד פרעושים. על מנת ללמוד על תהליך הטיפול נגד פרעושים הרשם למדריך –

דו"ח שאלות ותשובות נפוצות על פרעושים.

אין חובה לרכוש את הטיפול והחומרים נגד פרעושים אצל הוטרינר ,לרוב המחירים אצל הוטרינר יקרים יותר . ניתן לרכוש במחלקת פרעושים וקרציות ומומלץ להתייעץ עם מומחיות שרות ופתרונות בחיש חי עתירות הניסיון, כדי להתאים את הטיפול המתאים לגור שלכם.

גיל 12 שבועות (3 חודשים) סבב שני של חיסונים ותילוע – טיפול מניעתי נגד תולעים

חיסון כלבת הוא היחיד שבדרך כלל נדרש על פי חוק. חיסון כלבת ניתן בין גיל 12 ל-20 שבועות. תלוי בהחלטת הוטרינר שלך. בשל חשש לגירוי יתר של המערכת החיסונית ישנם וטרינרים המפרידים בין חיסון כלבת, לחיסון אחר. אחרי חיסון הכלבת הבסיסי הראשוני, יש לחזור ולחזק בתדירות של פעם בשנה עד 3 שנים, תלוי בסוג החיסון שניתן לכלב שלך. הקפד לבדוק עם הוטרינר לאיזה תקופה תקף החיסון כדי למנוע חיסון יתר והוצאה מיותרת על חיסון בעוד קודמו עדיין תקף.. יש הטוענים כי כלבים מתבגרים רבים חולים במחלות הסרטן בשל חיסון יתר על כן יש להקפיד לדרוש מהוטרינר את המידע המתאים.

זה הזמן להתחיל עם חינוך גורים להשמע לפקודות.

ולהתחיל לענוד קולר ורצועת הולכה לטיולים קצרים.

גיל 16 שבועות (4 חודשים) סבב 3 ואחרון של החיסונים

מתחילים להרגיל את הגור לטיפוח השיער והפרווה והיגיינת הגוף ושניים.
מתחילים בצמיחת שניים חדשות ויש לתת לכלב צעצועים קשים להקלת חוסר הנוחות לכלב והרגישות בחניכיים.
בשלב זה החינוך לצרכים צריך להיות בסיומו.

גיל 24 שבועות – 6 חודשים-סירוס ועיקור, שבב

סירוס זכרים ועיקור נקבות בסביבות גיל 6 חודשים מסייע במניעה של מחלות ולהקטנת בעיות התנהגות הנובעות מסיבות הורמנליות.על היתרונות והסיבות להמלצה על פעולה זאת קראו במאמר לסרס כן או לא ?
זה הזמן גם לשים שבב אלקטרוני לכלב למניעה של גניבה ואבדן. השבב מוחדר על ידי וטרינר בעזרת מחט בין שכמות הכתפיים. ממלאים טופס עם הפרטים והשבב מקושר לפרטים שמסרת בטופס. למאגר השבבים הארצי עם פרטי יצירת קשר במידה ונמצא כלב שנגנב או אבד לבעליו. וכל מי שיש לו סורק יוכל לגלות את פרטיך ולהחזיר לך את הכלב בשלום ובבטחה הביתה.

7-12 חודשים

הגור כבר חידש את כל השניים שלו.

בשלב הזה הגור כבר צריך להיות רגיל לצחצוח שניים על חשיבות צחצוח השניים קראו במאמר שעוסק בנושא.

נתתי לכם הרבה חומר למחשבה ולקליטה בבת אחת. להגיע מוכן לביקור הראשון ולדעת לקראת מה אתה הולך עם הכלב ייתן לך תחושה של בטחון ושקט נפשי לעבור את החויה בשלווה וברוגע. וברגשות חיובים של הכלב מביקור אצל הוטרינר. זכרו לשאול כל שאלה שעולה בראשכם את הוטרינר ואפילו הכינו מראש בכתב דף עם שאלות, שמא בביקור אצל הוטרינר תתרגשו ותשכחו לשאול. זכרו תמיד לשים את טובת הכלב שלכם מול עיניכים בביקור אצל הוטרינר. כי המטרה של כולנו היא להיות הורים טובים יותר לכלב שלנו לגדל אותו לבריאות, אושר ואריכות שנים, ולחסוך זמן, כסף וביקורים מיותרים אצל הוטרינר.

יש לכם שאלה לשאול בנושא הביקור אצל הוטרינר?
כתבו כאן למטה וצוות מומחי חיש חי ישמחו לענות לכם

לפוסט הזה יש 2 תגובות

 1. אילנה

  שלום, אבא שלי היום הלך לחסן את הכלב במשושה אהל הלך למישהו ביתי שהביא לו פנקס אבל לא חתם עליו זה בסדר?

  1. היי אילנה
   חשוב וחובה שתקבלו אישור ושיחתמו לכם על החיסון משושה
   כי זה צריך להיות מדווח לרשויות הוטרינריות .

   בהצלחה ומחכה להזמנתך אצלנו
   ליאורה מחיש חי | עוזרת להורים לגדל כלב
   בריא מאושר ומאריך שנים
   להזמנות: 1-700-70-88-88
   http://www.hishhay.co.il

כתיבת תגובה