האם מזון ללא דגנים הורג כלבים וחתולים?

שלום לכם אוהבי כלבים וחתולים
בזמן האחרון אני מקבלת הרבה שאלות ופניות לגבי מזון ללא דגנים לכלב ולחתול הגורם לבעיות לב בקרב כלבים וחתולים. כמובן, יש הרבה מידע שמסתובב ברשת, ואני אנסה לעשות לכם קצת סדר בנושא.

איך התחיל דיון בנושא מזון ללא דגנים ובריאות כלבים וחתולים?

מזונות ללא דגנים לכלבים וחתולים הוא טרנד שצץ לפני כ-8-10 שנים בארץ ורבים נהו אחרי הרעיון של אוכל ללא דגנים תוך עידוד חברות המזון תחת הטענה של קרבה לטבע ומזונות "בריאים" יותר ונקיים ממילויים כמו דגנים שפחות בריאים. הקיצוניים הוציאו לחלוטין דגנים והעלו רמות חלבון ומקורות חלבון וגרמו להשמנת יתר בקרב כלבים. אחרים בחרו להפחית את הדגנים ומצאו בכך איזון לשמירה על בריאות חיית המחמד הכלב והחתול שלנו.
בשנת 2019 ה- FDA רשות המזון והתרופות בארצות הברית  יצאה עם הצהרה כי יש חשש שקיים "קשר תזונתי אפשרי בין מחלת לב כלבית DCM לכלבים שאוכלים מזונות מסוימים ללא דגנים ".

בין המזונות המדוברים היו : אקנהאוריג'ן, נוטרו, נוטרי סורס, טייסט אוף דה ויילד, מריק, נטורל באלנס ועוד.

לאט לאט התחילו להתפרסם בתקשורת בארה"ב  ש"ה- FDA מכריז על מותגי מזון נפוצים לכלבים/לחתולים העלולים לגרום למחלת לב ואי ספיקת לב" אולם  "מחלות לב לכלבים הקשורות למזון ללא דגנים" זה לא משהו שנאמר במפורש בדו"ח ה-FDA.

מדוע ה- FDA בדק קשר בין מזון לכלבים ללא דגנים למחלות לב כלביות DCM?

ביולי שנת 2018 הוציא ה-FDA אזהרה לציבור לשים לב לבריאות חיית המחמד בשל מקרים רבים של בעיות לב.  ה- FDA קיבל 524 דיווחים על 515 כלבים, 9 חתולים, המספר הכולל של חיות המחמד שנפגעו גדול מ- 524 משום שחלק לא דיווחו בכלל ולא קישרו למזון את התמותה של חיית המחמד האהובה שלהם.האם מזון לחתול ללא דגנים מזיק לי

ה-FDA החל לחקור את העניין לאחר שמצא גורם משותף שהמחלה התרחשה בקרב כלבים שאכלו תזונה ללא דגנים במשך חודשים ושנים.
המחלה אינה יוצאת דופן בקרב הכלבים. כלבים מגזעים גדולים וענקיים, בעלי נטייה ל- DCM.
גזעים כמו  דוברמן, דני ענק, ניופאונדלנד , כלבי זאב  וסנט ברנרד. בעוד ש- DCM פחות שכיח בגזעים בינוניים וקטנים כמו שי צו,בולדוג צרפתי ועוד.

כאשר דיווחים הצביעו על מקרים רבים בגזעים כמו גולדן רטריבר, לברדור רטריבר, וויפט, ובולדוג, שאכלו באופן עקבי מזונות ללא דגנים  כתזונה שלהם, ולכך ה- FDA שם לב.

האם אנחנו צריכים להיות מודאגים לגבי סיכון הכלב שלנו שאוכל מזון לכלבים ללא דגנים?

קל להיכנס לפאניקה בכל עת שאנו רואים כותרת של ה- FDA בנושא מזון לחיות מחמד. אחרי הכל, שמירת בריאות הכלבים שלנו היא חשובה לנו. אנחנו יודעים שהתזונה יכולה לחולל הבדל גדול בבריאות הכלב איכות חייו ותוחלת חייו. 

בעדכון ה- FDA ביולי 2019 בנושא תזונה ומחלות לב כלבים, הם בחנו תוויות של מוצרי מזון לכלבים שדווחו במקרים של DCM כדי לקבוע אם המזונות "נטולי דגנים" כלומר ללא תירס, סויה, חיטה, אורז, שעורה או דגנים. 
הדו"ח שלהם קובע כי יותר מ -90% מהמזונות שדווחו במקרים של DCM היו ללא דגנים.

בגליון  כתב העת של האגודה הרפואית הווטרינרית האמריקאית, שהתפרסם בסוף 2019 ד"ר ליזה פרימן,  סיפקה עדכון למחקר בנושא DCM והדגישה שהנושא אינו רק תזונה ללא דגנים. היא מכנה את המזונות החשודים כ"מזונות בוטיק, המכילים מרכיבים אקזוטיים או מזון ללא דגנים".כלב שמן איך מטפלים

"הקשר הניכר בין דיאטות מזונות הבוטיק ל- DCM עשוי להיות בגלל מרכיבים המשמשים להחלפת דגנים בתזונה נטולת דגנים, כגון עדשים או חומוס, אך גם בגלל מרכיבים נפוצים אחרים הנפוצים ב"מזונות בוטיק", כגון מקורות חלבון מהחי מיוחדים, ירקות ופירות אקזוטיים ", כך כתבה ד"ר פרימן.

פרימן מדגישה שלמרות שנראה שיש קשר בין תזונות בוטיק וללא דגנים לשכיחות של  DCM, אולם הקשר עדיין לא הוכח.
מאז נכנסנו לתקופת הקורונה והאנושות עסוקה בניסיונות להציל את עצמה ממגפת הקורונה covid19 כך שטרם התפרסם מחקר מעמיק בנושא.

מה עושים עם המידע?

ראשית, למרות שאנחנו מבינים שאנחנו רוצים לשמור על בריאות חיית המחמד שלנו, אין מה להילחץ.
העובדות:
1. ישנם 524 מקרים במשך שנה וחצי, אולם מיליוני כלבים וחתולים אוכלים מזונות ללא דגנים.
2. המחלה קיימת גם בכלבים וחתולים הניזונים ממאכלים שמכילים דגנים אינם מכילים קטניות.
3. לא ברור אם המחלה נגרמת בגלל העדר הדגנים או בגלל הוספת הקטניות למיניהן, מקורות החלבון השונים או הירקות והפרות האקזוטיים שנוספו לתזונה.

מה חשוב לנו כהורים לכלבים?
חשוב לנו שחיית המחמד תהיה בריאה וללא עודף משקל כלב שמן ולכן רצו הורים טובים להימנע מלהאכיל מוצרים מלאים בדגנים הגורמים גם לאלרגיות ותמיד השאלת השאלה איזה סיכון גדול יותר.

אנו מציעים לבחור בתזונה מאוזנת יותר.
אני ממליצה בהדרגה לעבור להשתמש בכמה סוגי מזון המכילים מרכיבים שונים. למשל, שיהיה אחד עם אפונה כמו נטורל באלנס ואז לשנות למזון עם תפוחי אדמה / בטטה  כמו בוש דגים ותפוחי אדמה או בטטה, וגם לשנות את מקור החלבון מן החי העיקרי כמו כבש, דגים,עז, צבי ועוד.
החשוב הוא הגיוון בתזונה כדי למנוע מחלות מחסור או עודף של רכיב מסויים ונזק לחיית המחמד.
מתקשים לבחור מזון מתאים? התייעצו איתנו 1-700-70-88-88 

ליאורה מחיש חי

 

כתיבת תגובה