3. הביקור ה-1 עם החתול אצל הוטרינר

כבר הזכרתי בדבריי בשיעור הקודם, שכאשר מביאים חתול חדש ,בין אם הוא גור ובין אם הוא חתול בוגר, חשוב לקחת אותו לביקורת אצל הוטרינר. במיוחד אם יש לך חיה נוספת בבית, לא נרצה שתדבק במחלות או פרזיטים, שיביא הדייר החדש. לכן ,מבעוד מועד, יש לקבוע תור לוטרינר.
אם הבאת את הגור בשבת ואין אפשרות שיראה וטרינר ,אז מומלץ לבודד את הגור, ולגשת מיידית ביום ראשון לוטרינר.

מה בודק וטרינר בפגישה הראשונה עם חתול חדש ?

דבר ראשון, יבצע הוטרינר בדיקה כללית ומישוש של הגור/החתול ויקבע את גילו, בדיקת מצב השניים, חניכיים, אוזניים בחיפוש אחר קרדית , עיניים למניעת דלקת שיכולה להביא אף לעיוורון,הצטננות, שלשול, לב, בדיקת חום הגוף, מצב השלד השרירים, ואם יש לו פרעושים.,
לעיתים גם מבצעים בדיקות מעבדה לוודא את מצבו הבריאותי לכן עדיף לגשת לוטרינר שיש לו מעבדה במקום.

חשש גדול הוא שחתולים שמגיעים מעמותות, שבהן הם חיו עם הרבה חתולים כמו צער בעלי חיים או תנו לחיות לחיות, הם סובלים מתולעים ולכן, באופן אוטומטי, הוטרינר נותן טיפול נגד תולעים לכל חתול חדש, בזריקה או בכדורים.

וטרינרים רבים בודקים בבדיקת דם נוכחות של FIV – Feline Immunodeficiency Virus מה שמכונה בשפתנו "איידס של החתולים". הוירוס אינו עובר לבני אדם, אבל עובר בין חתול לחתול בדרך כלל דרך מציצת דם , נשיכה ופצעים עמוקים. לכן מומלץ לגלות זאת מראש לפני שהחתול יפגוש את החתול שלך.

את הבדיקה לא מומלץ לבצע לפני גיל 9 שבועות, בשל טעויות בבדיקה, המראות על תוצאה חיובית. לכן, אם נבדק החתול, והתוצאה חיובית יש לחזור על הבדיקה בגיל 6 חודשים שנית. במקרה של תשובה שלילית אין מה לחזור על הבדיקה.

אילו חיסונים נותנים לגורי חתולים ומתי ?

בגיל 8-9 שבועות מתחילים לחסן את החתול חיסון ראשון.
חיסון ראשון (מרובע/משולש) משלב בתוכו הגנה מפני 4 גורמי מחלות בגורי חתולים

בגיל 3 חודשים: חיסון שני (מרובע/משולש)

בגיל 4-6 חודשים: חיסון נגד כלבת-כלבת היא מחלה אשר יכולה לפגוע בכלבים ,חתולים ובבני אדם. חיסון זה מומלץ בעיקר לחתולים החיים עם כלבים או חתולים היוצאים החוצה. מטרת החיסון להגן על החתול ועל בני משפחתו.

עיקור וסירוס גורי חתולים

על חשיבות העיקור והסירוס לחתול, קצרה היריעה מלהסביר כאן. אולם, אומר רק כי הרחובות מלאים בחתולים שנזרקו לרחוב, כי לא נמצאו להם בתים ופעולת העיקור/סירוס של החתול, על אף שהיא נשמעת פעולה אכזרית, היא בראש ובראשונה חשובה ונחוצה מסיבה בריאותית. חתולים שעברו עיקור/סירוס פחות נקלעים למלחמות ופחות חשופים למחלות קטלניות וסופניות הקשורים בבלוטת הערמונית וברחם של החתולים.
מתי לבצע עיקור/סירוס ? לרוב זה נעשה בסביבות גיל 6 חודשים.

על חשיבות העיקור/סירס ראה בהרחבה במאמר האם לעקר או לסרס חתול כן או לא?

לאחר הביקור הראשוני אצל הוטרינר ,יוכל החתול להתחיל לחיות חיים חדשים ובריאים בבית החדש.

ונתראה בשיעור הבא
ההיכרות של גור החתולים עם חתול הבית-איך להכיר את החתול לשאר חברי המשפחה?

יש לכם שאלות לגבי הביקור הראשון עם החתול אצל הוטרינר? כתבו לי כאן למטה

או

לשאלות ופרטים נוספים אשמח שתפנו אליי
דרך דף הפייסבוק שלנו חיש חי פתרונות ושרות לכלבים וחתולים

או

דרך מוקד מומחיות הרשת של חיש חי
בטלפון 1700-70-88-88
ונשמח לסייע בכל שאלה.

כתיבת תגובה