איך לבחור מזון נכון לחיית המחמד?להשקה יוני 2020 הבאה של תזונה נכונה

שלום לכם אוהבי חיות המחמד,
כאן ליאורה עם עוד פוסט בנושא בחירת מזון נכון לכלב ולחתול.
כבעלי חיות מחמד, כולנו רוצים לשמור על חיות המחמד שלנו בריאות ככל האפשר למשך זמן רב ככל האפשר. רובנו מבינים כי האכלת תזונה איכותית היא אחת הדרכים הטובות ביותר לעשות זאת. עם זאת, זאת בחירה לא קלה. המגוון עצום וכל אחד ממליץ אחרת.

הנה מספר כלים שיוכלו לעזור לך לבחור את המזון הטוב ביותר לחיית המחמד שלך:

שלב בחיים
התזונה על תווית מזון לחיות מחמד צריכה להגדיר לאיזה שלב בחיים היא מתאימה: כמו "אוכל זה שלם ומאוזן לבוגרים", "אוכל זה שלם ומאוזן לזקנים", או "אוכל זה שלם ומאוזן לגורים לגידול ורבייה."

חשוב לבחור מזון מאוזן כך שיתאים לשלב חייו של החתול או הכלב שלכם. לגורים יש צרכים מזינים שונים מאשר בוגרים. אז יש לבחור את האוכל של חיית המחמד שלך בהתאם לגילה וצרכיה התזונתיים.

שם המזון 
ארגון התזונה האמריקאי (AAFCO) קבע כמה הנחיות עבור המחוקק כדי לקבוע מה צריך להיות כתוב בתווית של מזון לכלבים וחתולים ומה יכולה חברת מזון לחיות מחמד לרשום על התוית ומה אינן יכולות.

הרכב תזונתי
חשוב לזכור שלמרות שמדובר על אחוזים, הוא אינו מספק שום מידע הנוגע לאיכות המרכיבים במזון, לעיכולו או לאיכות הכוללת של המזון.
על התוית רשום את אחוזי הרכיבים שזה המינימום של הרכיבים שחייב להיות במזון כמו אחוזי החלבון, אחוזי השומן כמויות הויטמינים והמינרלים אולם זה לא מציין את איכותם או מקורותיהם. כמו כן רשום על התוית את סדר הרכיבים. סדר הרכיבים מציין את כמותם במזון ונותן לנו תמונה על יחסיותם במזון.

החלבון מהחי
בשלב הבא התבונן ברשימת המרכיבים. יש לקחת בחשבון שהמרכיבים רשומים לפי משקל היחסי במזון. רכיבים רבים מכילים כמויות גדולות של לחות (כמו בקר, עוף, עוף או דגים) עשויים להיות בראש הרשימה בגלל תכולת הלחות. הרכיבים בהמשך הרשימה יכולים להכיל מרכיבים תזונתיים מרכזיים נוספים כמו חלבון, אך עשויים לשקול פחות מכיוון שהמים כבר הוסרו מהם והם נוספו כחומר מיובש כמו עוף מיובש, כבד ועוד.

חתול אלרגיבכל מזונות החתולים חייב להיות להיות מקור כלשהו לחלבון ושומן מהחי. חתולים הם אוכלי בשר (קרניבורים) וחייבים שבתזונה שלהם יהיו חומרים מזינים כמו טאורין וחומצה ארכידונית לספק את צרכיהם התזונתיים. חומרים מזינים אלה קיימים רק במקורות מן החי. הם לא נמצאים במקורות מבוססי צמחים.
במזון לכלבים התמונה קצת שונה וכלב כאוכל כל יכול גם להתקיים ללא מזון לכלב עם מקור חלבון מן החי כלומר "צמחוני" אולם מזון זה צריך להיות מאוזן ולרוב מחייב להוסיף תוספים מיוחדים. רוב מזונות הכלבים הם עם חלבון שמקורו מן החי.
חלבון שמקורו מן החי במזון לכלב ובמזון לחתול יכול להיות ממקורות כמו: בקר, עוף, עוף, הודו, דגים או בשרים אחרים. או שזה יכול להיות בצורה של תוצרי לוואי של מקורות אלו.

דגנים במזון לכלב ולחתול
חלק מהמחלוקות לגבי אוכל לחיות מחמד כוללות שימוש בדגנים וגלוטנים במזון.
יצרני המזון משתמשים בדגנים בייצור מזון לכלב ומזון לחתול והם מספקים מקור מצוין לפחמימות. חתולים יכולים בקלות לנצל את הדגנים בתהליך חילוף חומרים של פחמימות אלה ולהשתמש בהם כמקור אנרגיה.
עם זאת, יש אנשים שמעדיפים להימנע מדגנים במזון לחתול ובמזון לכלב שלהם.
למעשה, חלק ממומחי כלבים וחתולים מאמינים כי תזונה עשירה בחלבון ודלה בפחמימות בריאה יותר לכלבים ולחתולים, אם כי זהו נושא שנוי במחלוקת ולא כולם מסכימים.

חשוב לבעלי חתולים וכלבים לזכור כי תזונה נטולת גרעינים איננה בהכרח תזונה דלה בפחמימות. במקרים רבים, הדגנים פשוט הוחלפו במקור פחמימות אחר כמו תפוחי אדמה. אם אתם רוצים להאכיל אוכל דל פחמימות, תרצה לוודא שזה לא המקרה.

המנעו ממוצרי לוואי במזון לכלב ולחתול
למען האמת, מוצרי לוואי כוללים איברים מעוכלים ומזינים מאוד, כמו הכבד והריאות ומרכיבי מזון לחיות מחמד שכותרתם כמוצרי לוואי אינם כוללים דברים כמו שיער, קרניים או פרסות, כמו שגימיקים פרסומיים רוצים שתחשבו.
זוהי תפיסה שגויה שמוצרי לוואי אינם ראויים לצריכה אנושית, אם כי נכון שהם מרכיבים פחות פופולריים למזון של בני אדם.

עם זאת, תוצרי לוואי אינם זהים באיכותם. תוצרי לוואי מסוימים מזינים ביותר; חלקם הם חסרי ערך.
חברות מזון לחתולים ולכלבים בעלי מוניטין בוחרות מוצרי לוואי איכותיים שיכללו במזונותיהם. בחירת חברת מזון לחיות מחמד שתוכלו לסמוך עליה היא שיקול חשוב כשמדובר במזונות לחיות מחמד המכילים תוצרי לוואי.

שימורים או יבש
אוכל משומר לעומת יבש הוא נושא שנוי במחלוקת נוסף בכל הנוגע להאכלת חיות המחמד.
חלק ממומחי החתולים מאמינים כי מזון משומר בריא יותר מאשר מזון יבש.
אחרים טוענים כי חתולים מסתדרים היטב בשני סוגי המזון ובעל חיית מחמד צריך להיות מסוגל לבחור מה הנוח ביותר.
כלבים לרוב ניזונים ממזון יבש ולעיתים לפינוק מזון בשימורים.

מזון משומר אכן מציע את היתרון של תכולת לחות גבוהה יותר, שיכולה להיות חשובה לחתולים ולכלבים שלא נמשכים לשתות מים בקלות. עם זאת, מזרקות מים, ברזים נוטפים ומכשירים אחרים המעודדים חתולים וכלבים לשתות יכולים להתגבר לרוב על יתרון זה.

מקווה שעזרתי,

כתיבת תגובה